Twitter a Facebook sú dve z tých najväčších svetových sociálnych sietí. A spolu s prichádzajúcim svetovým šampionátom budeme môcť sledovať či obe siete potvrdia svoje postavenie komunikačných entít. A hlavne, či ich business modely postavené na reklame skutočne fungujú.
Facebook aj Twitter sa v poslednom čase dosť zameriavajú na novinky, ktoré by im mali zabezpečiť ďalšie príjmy z reklamy. Marketéri firiem, ktoré na šampionáte v Brazílii chcú zarobiť, majú tak skvelú šancu zacieliť na miliardy užívateľov oboch dvoch sietí v rámci jednej kampane.
Obe siete majú značný potenciál vďaka relatívne ľahkému a presnému cieleniu. Hlavným ťahákom pre Twitter budú určite tematické hastagy či už ide o oficiálny hashtag šampionátu alebo hashtag jednotlivých krajín. Alebo už dobre známe sponzorované Tweety. Twitter taktiež prišiel s novým vzhľadom, ktorý zožal úspech u drvivej väčšiny užívateľov, čo sa príliš často nestáva. Navyše pridáva po vzore Facebooku aj reklamu do mobilného telefónu. Facebook taktiež prekonal redesign svojho NEWSFEED a vrátil sa tak ku koreňom prapôvodného vzhľadu, ktorý nemiatol používateľa a nepresúval neustále ponuky sem a tam. Navyše plánuje ďalší reklamný formát po jednej zo strán, ktoré by mali osloviť užívateľa. Facebook je na tom výsledkovo lepšie sa svojím formátom platby za 1000 zobrazení.
V čase, keď práve výdavky na online marketing rastú rýchlym tempom a mobilná reklama rastie raketovo - vlani až na dvojnásobok roku 2012, môže byť pre investorov zaujímavé si na podobnom príklade overiť, či sú business modely spomínaných spoločností dlhodobo životaschopné alebo sa stále ešte hľadajú .
Doterajší sľubný vývoj výnosov oboch spoločností by sa vďaka šampionátu mohol posilniť v druhom kvartáli tohto roka, čo by mohlo byť chápané ako pozitívna validácia funkčného modelu pre generovanie ziskov.
Vývoj výnosov Facebooku a Twitteru sú veľmi podobné, avšak v absolútnom vyjadrení sú výnosy Twitteru desatinou.
Druhý rozdiel je zjavný až v prvom kvartáli 2014, kde výnosy Twitter rastú ďalej, ale pomalším tempom. Facebook si v Q1 2014 pohoršil vplyvom nižšieho dopytu po reklame po Vianociach.