StoryEditor

Stabilita vytvára nestabilitu

27.03.2014, 10:10

Počet spoločností, ktoré vstupujú na burzu, je tento rok vysoký. A môže byť ešte vyšší. Za prvé dva mesiace tohto roka až 56 spoločností oznámilo vstup na US burzy. Ide o najvyššiu úroveň minimálne za poslednú dekádu. Predchádzajúci rekord z roku 2007 bol prekonaný až o 60%.

Spoločnosti sa snažia vstupom na burzu získať kapitál pre firmu, no hlavný cieľ je presunúť reálne peniaze z rúk investorov do vreciek akcionárov a manažmentu výmenou za akcie spoločností, ktoré často nedosahujú žiaden zisk. Preto im vyhovujú aktuálne nízke úrokové sadzby, kedy sa peniaze „bezpečne“ v dlhopisoch zarábajú ťažšie a vyhovujú im aj rekordné hodnoty akciového trhu.

Od roku 1990 v priemere 42% spoločností, ktoré žiadali o vstup na burzu, bolo stratových. Na začiatku 90-tych rokov bol tento pomer len 30%, no počas technologickej bubliny vzrástol na 80%. Sedem mesiacov po dekádnom dne na US akciovom trhu klesol tento pomer na 15%, no aktuálne opäť vzrástol nad 70%. To znamená, že väčšina firiem, ktoré prichádzajú na burzu, nemajú žiadne zisky, no len veľké očakávania ohľadom budúcnosti.

Výnimkou, ktorá potvrdzuje toto pravidlo, je spoločnosť King Digital (KING), ktorá vytvorila najsťahovanejšiu hru za minulý rok Candy Crush. Ide o jednoduchú hru založenú na pohyb cukríkov tak, aby sa vytvorila línia troch. Spoločnosť King Digital má viac ako 180 hier, no len táto jedna vytvorila až 80% príjmov. Zisk za minulý rok dosiahol 567,6 mil. USD pri príjmoch 1,9 mld. USD. Dnes by mala firma vstúpiť na burzu. Cena IPO bola stanovená na 22,50 USD.

Trhová kapitalizácia spoločnosti by mala byť 7,6 mld. USD. Je zaujímavé, že firma Hasbro, ktorá predáva hry ako Monopoly alebo Scrabble, má trhovú kapitalizáciu 7,15 mld. USD a spoločnosť Activision Blizzard, ktorá zaznamenala zaprvý deň predaja hry Call of Duty: Ghosts tržby až 1 mld. USD, má trhovú kapitalizáciu 14,7 mld. USD. Vzhľadom na naviazanie ziskov na jeden produkt je pravdepodobné, že spoločnosť pôjde skôr cestou akcií spoločnosti Zynga než cestou vývoja akcií firmy Twitter.

Čo tento vývoj pripomína? Ekonóm Hyman Minsky ešte dávno pred bublinou IPO stratových spoločností vyslovil hypotézu, že stabilita vytvára nestabilitu. Myslel tým to, že na finančných trhoch vidíme najnestabilnejšiu situáciu v stave, kedy veci vyzerajú ako najstabilnejšie. Všetci očakávajú, že akcie budú už len rásť, zvyšovanie úrokových sadzieb bude len postupné a výnosy na dlhopisoch ostanú nízke. Základy pre nestabilitu tak sú vytvorené, no stále sú skryté za rúškom stability. To, kedy sa nestabilita prejaví, budeme vedieť povedať až neskôr.

Na pozadí stability sa často vytvárajú veľké bubliny a preto je vhodné vedieť, ako sa k nim postaviť. Ešte pred pár mesiacmi napísal investor Ivaylo Ivanhoff zaujímavý text o bublinách, kde naznačil tri spôsoby, ako na nich môžeme zarobiť:

  1. Stať sa súčasťou bubliny, teda nakupovať. George Soros na adresu bublín povedal, že ich miluje: „Keď vidím bublinu, kupujem, pretože to je spôsob, akým zarábam.“
  2. Predávať nadhodnotené aktíva. Ide ale o veľmi komplikovanú stratégiu, pretože každá bublina raz spľasne, no predtým ešte môžeme vidieť rast o niekoľko desiatok percent, ktoré nemusíme ustáť. Ako povedal Keynes: „Trh dokáže byť iracionálny dlhšie, než investor dokáže ostať solventný.“ Na predaje si treba počkať na signály technickej analýzy.
  3. Počkať si na spľasnutie bubliny a následne nakupovať. Ako povedal Baron Rotshild: „Čas nakupovať je, keď je krv na uliciach.“

Pre traderov to znamená, že na bubliny sa nemusíme pozerať z diaľky, ale priamo na nich participovať.

Zdroje:

2014 IPO Market Chart: Why This Could Be the Biggest Year Ever for IPOs (Money Morning)
Chart of the Day: No Profits, No Problem? (Money Beat)
IPOs: When Stability Creates Instability (Pragmatc Capitalism)
Musings About Bubbles (Ivanhoff Capital)
Buy When There's Blood In The Streets (Investopedia)

01 - Modified: 2006-03-15 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Zamestnanci VW v Španielsku štrajkujú
01 - Modified: 2023-09-30 14:21:09 - Feat.: - Title: Wall Street má za sebou prvý stratový kvartál v tomto roku 02 - Modified: 2023-09-29 17:48:13 - Feat.: - Title: Európske akcie majú za sebou najhorší kvartál za uplynulý rok 03 - Modified: 2023-09-22 17:26:24 - Feat.: - Title: Zlacnenie na pumpách motoristov tak skoro nečaká. Rusko chce vyhnať ceny ropy čo najvyššie 04 - Modified: 2023-09-19 08:34:05 - Feat.: - Title: Americká doručovacia služba Instacart ide na burzu s hodnotou desatich miliárd dolárov 05 - Modified: 2023-09-18 16:00:06 - Feat.: - Title: Slovenské dlhopisy sú v kurze. Výnosy sa šplhajú až k štyrom percentám, investorov to láka
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
01. október 2023 13:51