StoryEditor

Spolu môžu ovládnuť svet. No aj tak vám môžu zarobiť

24.06.2014, 00:00

Už nejakú chvíľu používame pre stanovenie relatívneho ocenenia danej krajiny v rámci vyspelých a rozvíjajúcich sa trhov nižšie uvedený graf. A najlepším spôsobom, ako zistiť, či má nejaký proces aspoň minimálny prínos, je sledovať ho. Počnúc dneškom preto budeme sledovať long-short portfólio v našom modeli najviac podhodnotených a nadhodnotených krajín.

Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank

Model oceňovania danej krajiny

Náš model je veľmi jednoduchý. Odráža totiž koherentnú závislosť medzi návratnosťou kapitálu (return on equity) / spreadom nákladov na vlastný kapitál (cost of equity spread) a pomerom trhovej a účtovnej hodnoty akcie (price-to-book ratio). Čím vyššia návratnosť kapitálu v pomere k nákladom na kapitál, tým vyšší je aj odôvodnený pomer trhovej a účtovnej hodnoty akcie.

Návratnosť kapitálu sa počíta s prihliadnutím na 12-mesačný odhad ziskov. Náklady na vlastný kapitál vychádzajú z americkej rizikovej prémie akcií (teraz 5,1 percenta), americkej bezrizikovej úrokovej miery (výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov) a volatility indexu S & P 500; náklady na vlastný kapitál u všetkých ostatných akciových trhov sa potom stanovujú v pomere k nákladom na kapitál v Spojených štátoch na základe volatility.

Pomer trhovej a účtovnej hodnoty akcie je založený na poslednej dostupnej účtovnej hodnote na akciu (book value per share) a cene akcie (share price). Hodnoty zaznamenané na svetových finančných trhoch sú potom zoradené a na základe tohto procesu sa stanovuje relatívne poradie. V tomto rebríčku nájdete údaje o všetkých 44 vyspelých a rozvíjajúcich sa trhoch.

Zostavenie portfólia

Nasledujúce krajiny patria podľa nášho modelu k piatim najviac podhodnoteným alebo naopak nadhodnoteným štátom v rámci vyspelých a rozvíjajúcich sa trhov. Stojí určite za zmienku, že len dve krajiny z celkových 44 nemajú ETF, ktoré by sledovali ich výkonnosť. Jednou z nich je Slovenská republika a druhou Maďarsko. Z nášho portfólia sme ich vybrali, lebo sa chceme zamerať iba na krajiny, ktoré sú vhodné na obchodovanie.

Tabuľka nižšie potom obsahuje päť najviac podhodnotených akciových trhov na svete - konkrétne Rusko, Čínu, Južnú Kóreu, Rakúsko a Singapur. Naopak k piatim najviac nadhodnoteným akciovým trhom sa radí India, Filipíny, Mexiko, Indonézia a Grécko. Keď sa pozrieme na pomer medzi trhovou cenou akcie a ziskom na akciu pre najbližších 12 mesiacov (12-month forward P / E ratio) pre Grécko, vychádza nám, že odhady ziskov sú v porovnaní s cenou akcie v príslušnom indexe veľmi nízke.

Portfólio je rovnomerne vážené a jeho výkonnosť budeme sledovať na týždennej báze. Výsledky budeme zverejňovať každý pondelok alebo nasledujúci pracovný deň. Každá akcia má svoj symbol – tzv. ticker. Symboly uvedené vyššie v tabuľke sú potom využívané aj v aplikácii SaxoTrader. Akékoľvek zmeny v portfóliu sa vykonávajú každý piatok popoludní.

01 - Modified: 2006-07-06 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Na sieti
01 - Modified: 2024-04-25 12:29:07 - Feat.: - Title: Investovať či neinvestovať do zlata? To je otázka 02 - Modified: 2024-04-23 09:40:17 - Feat.: - Title: Čína investuje v Maďarsku: Miliardové projekty vytvoria 25-tisíc pracovných miest, hlási Szijjártó 03 - Modified: 2024-04-22 17:32:51 - Feat.: - Title: Zistenie HN: Multimiliónový biznis hlinikárov z Ľupče je zachránený. Dlhy majú splatiť najmä vďaka investíciám 04 - Modified: 2024-04-22 09:59:31 - Feat.: - Title: Investičná divízia Svetovej banky plánuje na Ukrajine veľké investície za takmer dve miliardy dolárov 05 - Modified: 2024-04-19 16:59:34 - Feat.: - Title: Rošáda Francúzov je na konci. Trnavské trio je kompletné, vyžiadalo si stovky miliónov aj prepúšťanie
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
27. apríl 2024 22:16