StoryEditor

Búrka nečakaných dát

15.01.2014, 11:08

Piatok bol trh poriadne rozbúrený, takéto niečo sme tu s výnimkou zasadaní Fedu už dlho nemali. Samozrejme, išlo o niečo, čo s Fedom úzko súvisí – americký trh práce. Už dávnejšie tu boli obavy o to, ako sa počasie z decembra (silné mrazy a veľa snehu) prejaví na výsledkoch trhu práce. Je totiž logické, že ak sú mrazy a ekonomika je ochromená, firmy nebudú toľko najímať. Avšak v stredu prišli dáta ADP, ktoré sledujú čisto súkromný sektor. Dáta za december prekvapili ročnými maximami tvorby pracovných miest, posledné dáta boli revidované nahor. Celkové pozitívne prekvapenie bolo 52 tis. ako bonus k naplneným očakávaniam na úrovni 200 tis.

Keď boli zverejnené piatkové dáta tvorby pracovných miest Nonfarm Payroll, obchodníci si museli myslieť, že musela nastať chyba. Očakávania boli na úrovni 197 tis., realita bola na úrovni 74 tis. Nielen že vo výsledku akoby chýbalo jedno číslo, takýto slabý výsledok nikto z 90 analytikov nečakal. Keď sa všetci pozreli na výsledok miery nezamestnanosti, museli si oči pretierať znovu. Očakávania na úrovni 7.0%, realita 6.7%. Opäť – toto nikto nečakal. Akcie v reakcii prudko klesli, keďže dostali tú najhoršiu možnú kombináciu. Slabá tvorba pracovných miest a ešte aj veľký skok smerom k splneniu cieľov Fedu. Ten totiž označil mieru nezamestnanosti na úrovni 6.5% ako medzník, kedy by sa mohlo zastaviť QE. Avšak takéto niečo očakával tak možno za 6-12 mesiacov a nie teraz.

Akcie preto prudko poklesli, okamžite skúpili väčšinu poklesu a následne padli na nové minimá. Nakoniec však suporty udržali a udržali obchodovanie do strany. Dočasne. USD oslabil (zjavne mali väčšiu váhu údaje NFP) a drahé kovy sa radovali, zlato otestovalo mesačné maximá. BLS.gov, ktorý dáta spracováva oznámil, že veľkú časť z poklesu tvorby pracovných miest  spôsobilo počasie, ktoré skrivilo dáta najviac od decembra 1977. Na druhej strane však bolo opäť vyradených veľa Američanov z trhu práce, miera participácie klesla z 63% na 62.8. Počas nového týždňa sme videli len mierne korekcie piatkových pohybov, na pondelok sme nemali nijaké zásadné makroekonomické zverejnenia. Naďalej však platí, že komoditné meny a drahé kovy si užívajú slabší USD.

Aby toho pre akcie nebolo málo, medvedí výhľad na akcie už má aj Goldman Sachs, ktorý to vidí na korekciu na S&P500 bez narušenia dlhodobého výhľadu v prospech rastu. Po tom, ako akcie urobili 30% zisk za minulý rok a nedokázali sa dostať vyššie, si analytici tejto banky spomenuli, že podľa všetkých možných (spomenuli 10) ukazovateľov sú akcie nadhodnotené, podľa niektorých (Shillerovo P/E) až o desiatky percent. Na druhej strane treba priznať, že GS už v novembri 2013 pripustil šancu 67%, že SP500 urobí korekciu aspoň o 10% v roku 2014 predtým, ako dosiahne úroveň 1900. A doplnil, že čaká rast akcií tento rok a medvedí je len z krátkodobého pohľadu.

V noci sme videli veľmi slabé dáta z Japonska (bežný účet v rekordnom deficite), čo trochu podkopáva výhľad rastu japonskej ekonomiky. V reakcii na toto a prepad amerických akcií padal NIKKEI o viac ako 3%, čo je najviac za posledných 5 mesiacov.

V piatok boli vymenovaní noví traja členovia FOMC. Zarezonoval hlavne bývalý guvernér Bank of Israel Stanley Fischer, ktorého si vyžiadala Yellenová, ktorá už má funkciu guvernérky Fedu. Fischer je medzi centrálnymi bankármi legendou a Morgan Stanley označil dvojicu Yellen-Fischer za „dream-team“ vo Fede. Niekoľko zásluh Fischera, Dylan Matthews z Washigton Post urobil jeho dlhodobejší profil. Pripisuje sa mu zásluha za záchranu izraelskej ekonomiky, ktorý dostala poriadne rany počas finančnej krízy. Je veľmi skeptický ohľadne forward guidance, pričom Yellenová je zástankyňou tohto nástroja. FOMC by tak mohlo dostať čerstvé názory zvonka. Kým iné krajiny majú problém dostať sa z recesie, Fischer v Izraeli už zvyšoval sadzby (nenapadá nás iná rozvinutá ekonomika, ktorá by teraz zvyšovala sadzby). Tým ukázal, že recesia je na konci. To si dnes môže povedať málokto. Predtým však masívne manipuloval izraelským šekelom (mena) a výrazne ho oslabil, aby dodal ekonomike dočasne silu. Izraelskí zákonodarcovia sú ešte viac neschopní ako americkí, ale napriek tomu si Fischer svoju prácu urobil dobre a doma je silne rešpektovaný. Fischer bol školiteľom Bernankeho aj Draghiho (guvernéri Fed a ECB) na MIT a už tri dekády sa pohybuje v zákulisí medzinárodnej ekonomiky. Ak sám nebol na kľúčových rokovaniach, jeho žiaci určite boli. V 90. rokoch pomáhal riešiť ázijskú krízu v MMF, odtiaľ odišiel do Citigroup.

Dnes očakávame hlavne dáta z USA, maloobchodné tržby by mali rásť ôsmy mesiac po sebe ale väčšina analytikov to nevidí veľmi ružovo. Preto sa dnes darí skôr euru ako USD, hlavne keď sa ozval Nowotny z ECB, ktorý to vidí s ekonomikou pomerne pozitívne (na rozdiel od guvernéra ECB Draghiho). Ako to teda vyzerá s tými akciami? Pošramotený krátkodobý obraz a mesačné minimá ceny. Kým sme však nad suportmi 1812, tak je krátkodobý výhľad skôr neutrálny. Až po prerazení tejto úrovne by sme smerovali k úrovni 1800. Suport dlhodobého rastového trendu na úrovni 1770. Ak by však mala prísť 10% korekcia a táto práve začala, išli by sme až k úrovni 1660, čo by znamenalo vymazanie 3-mesačných ziskov. Ak sa pozrieme na históriu korekciu za minulý rok tak vidíme, že pokiaľ nebol skúpený druhý pokus o výpredaj (a medvede teda dosiahli nové minimá), pokles ešte pokračoval. Záchrana mohla prísť len v podobe dobrých dát z ekonomiky. Tie doteraz neboli také zle, ale ak sklamú maloobchodné tržby a Fed chce naďalej obmedzovať stimuly, akcie by mohli mať problém. V piatok ešte čakáme dáta spotrebiteľskej dôvery. 

01 - Modified: 2005-12-05 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Pozor na špekulantské letáky
01 - Modified: 2023-01-28 11:50:15 - Feat.: - Title: Wall Street sa v piatok posilnila. Ekonomika Spojených štátov je na tom lepšie, ako sa čakalo 02 - Modified: 2023-01-27 13:56:26 - Feat.: - Title: Najbohatší človek Ázie odráža útok špekulantov, za dva dni prišiel o 50 miliárd dolárov 03 - Modified: 2023-01-27 07:27:41 - Feat.: - Title: Katastrofálny kvartál pre Intel. Jeho akcie padli o vyše deväť percent 04 - Modified: 2023-01-26 13:10:22 - Feat.: - Title: Google čelí ďalšej žalobe 05 - Modified: 2023-01-25 21:36:39 - Feat.: - Title: Akcie v USA po firemných výsledkoch uzavreli takmer bez zmeny, dolár klesol
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. január 2023 10:41