Prílev pozitívnych správ pre britskú libru pokračuje. Po tom, čo včera prekvapila inflácia opätovným priblížením sa k méte dvoch percent, dnes potešili správy z trhu práce. V júni klesol počet žiadateľov o podporu v nezamestnanosti o 36 tis. (oč. -27 tis.), čo predstavuje druhý najvyšší úbytok v tomto roku. Priemerná miera nezamestnanosti za marec až máj klesla na 6,5 %. Opäť tak o niečo vzrástla pravdepodobnosť, že úrokové sadzby pôjdu v krajine po prvý krát nahor už v tomto roku.
A spolu s ňou rastie aj libra. Voči euru sa dnes libra dostala na novú najvyššiu úroveň od roku 2012 a EURGBP sa o 16:15 obchoduje na úrovni 0,7896. Priestor pre pokles EURGBP ešte podľa nášho názoru existuje. V Británii to totiž vyzerá na uťahovanie politiky, v eurozóne skôr naopak. Veľkou métou pre EURGBP bude úroveň 0,776, ktorá je najnižšou od roku 2008. Voči doláru dnes libra ostala stabilná, svoje zohralo aj včerajšie jastrabie vyjadrenie Yellenovej, ktoré dodalo americkej mene pozitívny impulz. O 16:15 sa GBPUSD obchoduje na úrovni 1,7140.
Vývoj EURGBP (D1)
Naopak, nedarí sa novozélandskému doláru. Ten poslala nadol z vysokých úrovní slabšia inflácia za druhý kvartál, ktorá oproti prvým trom mesiacom roka vzrástla o 0,3 % (oč. +0,4 %). V medziročnom porovnaní dosiahol rast cien úroveň 1,6 %, čo je pod dvojpercentným cieľom centrálnej banky. Tlak na ďalšie zvyšovanie sadzieb sa teda o niečo znížil a s ním klesol aj NZD. O 16:30 sa NZDUSD obchoduje na úrovni 0,8712. Čo sa týka ďalšieho vývoja, tak očakávame pokračovanie bočného trendu.
A nedarí sa ani kanadskému doláru. Ten poslala nadol centrálna banka, ktorá vo výstupe zo svojho dnešného zasadnutia jemne zhoršila svoj výhľad na vývoj kanadskej ekonomiky. V praxi to znamená to, že úrokové sadzby tak skoro nahor nepôjdu. USDCAD sa po tejto správe dostal na mesačné maximá, o 16:30 sa obchoduje za 1,0766. Čo sa týka ďalšieho vývoja, tak pri súčasných horších správach z Kanady priestor na klesajúci trend príliš nevidíme. Aby pár ďalej rástol, tak musí pokračovať séria slabších čísel z Kanady. Pokiaľ sa tá nedostaví, čo je podľa nás najpravdepodobnejší scenár, tak to vidíme na bočný trend. Dnes ešte kanadským dolárom môže zahýbať tlačová konferencia po zasadnutí centrálnej banky (17:15)
Akcie zažívajú úspešný deň a vymazávajú tak straty, ktoré nadobudli včera po Yellenovej jastrabom komentári. Prispela k tomu aj Čína, kde v druhom kvartáli medziročný rast HDP zrýchlil zo 7,4 % na 7,5 % (oč. 7,4 %). Potešila aj priemyselná výroba, ktorej medziročný rast v júni zrýchlil z 8,8 % na 9,2 % (oč. 9,0 %), čo bolo najviac v tomto roku. O 16:30 rastie paneurópsky index EuroStoxx50 o 1,3 % a širší americký index S&P 500 o 0,3 %.
Zajtrajšie obchodovanie by mohlo byť o niečo pokojnejšie. Dorazí viacero druhoplánových čísel z USA- júnové anualizované začaté stavby domov (14:30; oč. 1,02 mil.), anualizované nové stavebné povolenia (14:30; oč. 1,04 mil.), žiadosti o podporu v nezamestnanosti (14:30; oč. 310 tis.) a aj index výrobnej dôvery v regióne Philadelphie (16:00; oč. 15,6b.). Z eurozóny dorazí dopoludnia revízia júnovej inflácie (11:00; oč. +0,5 %), pokiaľ dôjde k revízii nadol či nahor, tak možno očakávať reakciu na eure v rovnakom smere.