Nálada medzi americkými centrálnymi bankármi v Jackson Hole bola prekvapivo dobrá. Aj keď rastúce napätie okolo Číny a masívne akciové výpredaje na začiatku uplynulého týždňa veľa členov Fedu zneisteli, hlavný prúd zdá sa stále počíta v blízkej budúcnosti s rastom úrokových sadzieb.
Pre opatrnejší postup sa síce minulý týždeň vyslovil šéf newyorského Fedu William Dudley a holubičia šéfka Fedu Minneapolis Kocherlakota. Zásadnejší hlas ale zaznel cez víkend od blízkeho spolupracovníka šéfky Fedu, viceprezidenta Stanleyho Fischera. Podľa neho Čína zatiaľ nemá potenciál ohroziť americký trh práce, a preto verí, že po odznení efektu lacných cien komodít inflácia porastie späť k dvojpercentnému cieľu.
Podobne optimisticky sa vyjadril aj jeden z kľúčových mediánových hlasov Fedu - James Bullard zo St. Louis. Ten nepredpokladá výrazné zmeny vo výhľade a očakáva, že Fed sa bude držať súčasnej stratégie.
Čo to všetko znamená? Zdá sa, že Fed je zatiaľ odhodlaný, ako bolo zvykom v minulosti, problémy rozvíjajúcich sa ekonomík s nástupom prísnejšej americkej menovej politiky ignorovať. Americkí centrálni bankári síce Čínu pozorne monitorujú, veľký diel pozornosti ale v túto chvíľu smeruje do domácej ekonomiky. Jednou z prevládajúcich obáv je, že neskorší štart rastu sadzieb so sebou nakoniec ponesie nutnosť zvyšovať ich rýchlejšie a agresívnejšie.
To ale neznamená, že je Fed pripravený sadzby zvýšiť už v septembri. Faktor čínskeho strachu podľa nášho názoru povedie k posunu rozhodnutia aspoň o jedno zasadnutie. Zásadnou správou z Jackson Hole ale je, že rast sadzieb do konca roka je stále veľa pravdepodobný. Vedľa ďalšieho vývoja globálnych akciových trhov o septembrovom zasadnutí rozhodnú aj čerstvé americké čísla. V tomto týždni to budú predovšetkým čísla z trhu práce a podnikateľská nálada v priemysle - v obidvoch prípadoch sme s odhadmi ľahko pod trhovým konsenzom.
Komentár bol zverejnený na webe patria.cz