Ekonomika Spojených štátov dokázala za posledný rok vytvoriť najviac pracovných miest od roku 1999. Kým tento rok vytvorila viac ako 2.9 milióna nových pracovných miest, posledný rok pred prelomom tisícročí to bolo takmer 3.2 milióna. Výborným výsledkom dopomohli dnešné čísla z trhu práce, ktoré informovali o vytvorení 252 tisíc pracovných miest za mesiac december a o poklese miery nezamestnanosti z 5.8% na 5.6%. Trhy pritom očakávali pokles len na 5.7% a vytvorenie 240 tisíc nových miest. Pozitívne revidované boli aj výsledky z novembra, kedy sa v hospodárstve napokon vytvorilo 353 tisíc miest, nie 321 tisíc, ako naznačovali prvé odhady. Čísla z amerického trhu práce sú často považované za jeden z najdôležitejších fundamentov mesiaca. V januári by mohlo byť významnejším momentom len zasadanie ECB (22.1), na ktorom môže Draghi prísť s prvými vážnejšími náznakmi ohľadom kvantitatívneho uvoľňovania.
Dianie na finančných trhoch bolo dnes zaujímavé od skorých ranných hodín. O druhej hodine po polnoci nášho času mal prejav prezident Rezervnej banky Minneapolisu Narayana Kocherlakota, ktorý sa negatívne vyjadril k téme zvyšovania úrokových sadzieb v americkej ekonomike. Podľa jeho názoru by skoré zvyšovanie sadzieb spôsobilo zabrzdenie rastu ekonomiky a miery inflácie. Hlavné úrokové sadzby určované Americkou centrálnou bankou sa v súčasnosti pohybujú v rozmedzí 0 až 0.25%. Miera inflácie (CPI) klesla v Spojených štátoch za mesiac november z 1.7% na 1.3%, hlavnou príčinou sú najmä nízke ceny ropy na svetových trhoch. Americká centrálna banka cieli mieru inflácie CPI na úroveň dvoch percent a preto jej pokles môže hrať významnú rolu pri ďalšom rozhodovaní o monetárnej politike. Tempo rastu cien tovarov a služieb bez zohľadnenia potravín a energií, tzv. jadrová inflácia, pokleslo za rovnaký mesiac len o jednu desatinu percenta, na 1.7%. Cena americkej ropy WTI sa už tretí deň drží pod dôležitou hranicou 50 USD za barel, ropa Brent sa dnes obchoduje tesne pod úrovňou 52 USD / barel.
Len náznaky ohľadom odloženia zvyšovania úrokových sadzieb pôsobili negatívne na americkú menu. Od druhej hodiny rannej, kedy sa konala tlačová konferencia prezidenta banky, do 14:00 poklesla hodnota doláru voči európskej mene o 0.20% a menový pár sa do zverejnenia výsledkov z trhu práce pohyboval na úrovni 1.1817 EURUSD. Po 14:00 sa oči investorov upierali najmä na výsledky z trhu práce – Non-Farm Employment Change a mieru nezamestnanosti.
Ako bolo vyššie uvedené, americkej ekonomike sa podarilo za mesiac december vytvoriť 252 tisíc pracovných miest vo všetkých sektoroch ekonomiky, okrem poľnohospodárstva. O výsledkoch informoval Bureau of Labor Statistics. Miera nezamestnanosti zároveň klesla na 5.6%, najnižšiu hodnotu od júla 2008. Do určitej miery krajšiemu výsledku miery nezamestnanosti napomáha aj nízky podiel pracovnej sily ku práceschopnému obyvateľstvu v ekonomike. Miera participácie opäť poklesla o dva desatinné body na 62.7%. Skresľovanie údajov a hre s číslami na trhu práce som dávnejšie vysvetlil v jednom z mojich blogov. Hodinu po zverejnení výsledkov dokázal dolár mierne zmazať dnešné straty voči euru, o 15:30 má jedno euro hodnotu 1.1779 dolára.
Na nižšie uvedenom grafe je červenou farbou (pravá os) znázornené množstvo vytvorených pracovných miest v americkej ekonomike. Modrá čiara zároveň predstavuje inverzne zobrazenú mieru nezamestnanosti (ľavá os).
Lepšie, než očakávané výsledky dnes priniesli aj britské úrady. Manufaktúrna produkcia v krajine medzimesačne narástla o 0.7%, pričom analytici očakávali len 0.4%-ný rast. Najlepší výsledok od apríla minulého roku spôsobil rast britskej libry na všetkých hlavných menových pároch. O 15:30 je na devízovom trhu nasledovná situácia – 1.5119 GBPUSD (+0.19%), 0.7794 EURGBP (-0.26%). Naopak, slabšie výsledky prišli z Číny - ceny tovarov kupovaných čínskymi producentmi klesli medziročne o 3.3%, na najnižšiu úroveň za posledných 27 mesiacov. Čína, ako najväčší konzument mnohých komodít a zároveň obrovský importér, je ovplyvnená všeobecne nízkymi cenami na komoditnom trhu. Nízke ceny vstupov sa premietajú aj do poklesu rastu cien konečných tovarov a služieb, ktoré tlačia smerom nadol aj výnosy zo štátnych dlhopisov. Výnosy z desaťročných dlhopisov sa pohybujú okolo úrovne 3.66%, v januári 2013 boli výnosy takmer o celý percentuálny bod vyššie. Dnes sa už nedočkáme žiadnych dôležitých dát, dnešné výsledky však pravdepodobne budú mať značný vplyv na obchodovanie aj v nasledujúcom týždni.