Medvedí trh je definovaný podľa wikipédie ako pokles hodnoty hlavných akciových indikátorov, indexov o 20 percent a viac. Dnešný býčí trh začal v marci 2009 a index Dow Jones Industrial vďaka nemu vzrástol počas 5.25 roka už o 168,58 percenta čim pokoril väčšinu býčích trhov v 20. storočí.
Za posledných 113 rokov je totiž priemerná dĺžka býčieho trhu: 3,16 roka pri maxime 9 rokov, a priemerný zisk dosiahnutý indexom Dow Jones predstavuje 127,36 percent pri maxime 500 percent. Viď maticu býčích trhov minulosti nižšie.
Zdroj: Barclays
A tak aktuálne extrémne sa zlepšujúce správy o raste HDP všade vo svete a poklese nezamestnanosti sú skôr dôkazom neskorého leta ako začiatku jari na akciových trhoch. Aktuálne brzdiaci FED sa totiž svojim plánovaným zvyšovaním sadzieb na budúci rok opäť tak ako v minulosti o jeden medvedí trh skôr či neskôr postará. Medvedí trh však plní aj dve dôležité úlohy. Čistí trh o neefektívne firmy cez bankroty a trestá prílišný optimizmus investorov, manažerov používajúcich extrémnu finančnú páku. Napriek zlej povesti v skutočnosti medvedí trh trvá v priemere iba 20,8 mesiaca a pokles ktorý trh dosiahne v priemere dosahuje 43 percent.
Zdroj: CAPITAL MARKETS, Bloomberg
Ako vplýva z predchádzajúcej tabuľky trvá následne v priemere 31,1 mesiaca kým akciové indexy dosiahnu maximá, z ktorých začali klesať. Zaujímavý je tiež paradox, že pokles o 50 percent počas medvedieho trhu, predstavuje v býčom trhu potenciál rastu 100 percent. Dôležité počas medvedieho trhu je mať dobrý stock – picking, nedať sa vystrašiť správami o koniec sveta, nerealizovať stratu v ten najnevhodnejší okamih a v neposlednej miere nepoužívať prílišnú finančnú páku.
,,Averaging down,, alebo priemerovanie nákupnej ceny hlavne pri indexovom, portfóliovom investovaní je tou správnou odpoveďou na výpredaje, ktoré trestajú prílišný optimizmus v závere býčieho trhu. Paradoxne výpredaje, na ktoré sa priemerný spotrebiteľ teší v prípade poklesu cien o 20, 30 či 40 cien v nákupných centrách počas posezónnych výpredajov, na akciových trhoch vníma väčšina investorov ako hrozbu a nie príležitosť na dobrý nákup.