To by viedlo k prudkému spomaleniu globálneho rastu. Naša analýza súčasného vývoja v globálnej ekonomike ale neukazuje, že by tieto obavy boli opodstatnené. Podľa nášho modelu zostáva tempo rastu globálnej ekonomiky v podstate bezo zmeny a pohybuje sa stále okolo 3,1 percent. Nachádza sa tak asi 0,4 percentuálneho bodu pod dlhodobým trendom.
Detailnejší pohľad ukazuje, že rozvíjajúce sa ekonomiky (EM) ďalej zápasia s ekonomickým útlmom, ich tempo rastu sa teraz pohybuje okolo 4,4 percent. Nachádza sa teda celý jeden percentuálny bod pod trendom. Trpia najmä krajiny, ktorých ekonomika je úzko spojená s komoditnými trhmi. Brazília aj Rusko sa stále potácajú v recesii a nejavia známky zlepšenia. Čínska ekonomická aktivita utrpela v auguste ďalší pokles. Vo zvyšku Ázie tiež nie sú zjavné známky širšieho zlepšenia, čo súvisí aj s prudko klesajúcim objemom medzinárodného obchodu.
V Číne dôjde k zlomovému vývoju
Napriek vyššie uvedenému je potrebné zdôrazniť, že sa konečne objavujú oblasti, v ktorých dochádza k zlepšeniu. Týka sa to najmä Indie a Južnej Kórey. Tieto dve krajiny teraz bránia tomu, aby sa EM ako celok otočili prudko nadol. Čínske spomalenie navyše nie je v porovnaní s predchádzajúcim vývojom ničím výnimočným. Zatiaľ stále nie je jasné, či sa nákaza z rozvíjajúcich sa krajín prejaví aj vo vyspelých ekonomikách. Tým by mal ale komoditný šok prospievať a teda ani zďaleka nejde o istú vec.
Prečo súčasne spomalenie tempa rastu čínskej ekonomiky budí také obavy, keď ide do značnej miery o odraz prechodných faktorov (napríklad prechodného uzavretia tovární z dôvodu snáh o zníženie emisií)? Dôvodov je niekoľko. Rastie skepsa ohľadom oficiálnych dát, sektory spojené s komoditnými trhmi spomaľujú rýchlejšie, než sa čakalo, zvyšuje sa pravdepodobnosť extrémne negatívneho vývoja, ak tomu sa pridávajú mätúce informácie od vlády, ktoré podkopávajú dôveru trhov v to, že vedenie krajiny je schopné krízu zvládnuť. Je určite možné, že v Číne dôjde k nejakému zlomovému vývoju, ale ekonomické dáta to v túto chvíľu nepotvrdzujú.
Fed by nemal prilievať olej do ohňa
Vyspelé krajiny ako celok dnes rastú asi 1,9 percentným tempom, čo je o niečo viac ako na jar tohto roku. Rast americkej ekonomiky sa pohybuje na úrovni 2,2 percent, v eurozóne to je 1,5 percenta. Japonské ekonomické aktivita teraz rastú asi o 1,4 percenta, vo Veľkej Británii sa tempo rastu pohybuje okolo 2,4 percent. Ako bolo spomenuté, čínsky a komoditný šok sa vo vyspelých ekonomikách neprejavujú tak negatívne. Turbulencie na finančných trhoch ale viedli k všeobecnému utiahnutiu monetárnych podmienok, vrátane rastu rizikových spreadov na dlhopisových trhoch a poklesu cien akcií.
Toto monetárne utiahnutie je jedným z kanálov, ktorým sa problémy rozvíjajúcich sa krajín prelievajú do vyspelých ekonomík. Kvôli nemu môže nakoniec skutočne dôjsť k spomaleniu americkej ekonomiky a ekonomickej aktivity v eurozóne. Fed by si toho mal byť veľmi dobre vedomý a nemal by prilievať olej do ohňa tým, že v septembri zdvihne sadzby.
Komentár bol zverejnený na webe patria.cz