V zhruba 33 krajinách sa žiaľ musím vyjadriť kriticky, či už na adresu vlád alebo centrálnych bánk. No myslím, že úspech Slovenska je pozoruhodný. Krajina rastie rýchlejšie ako región a i celá Európa. Silným faktorom rastu je domáca spotreba. No druhej strane, ale musím povedať, že až 75 percent dôvodov úspechu Slovenska pochádza zvonku.
Slovensko sa dostalo z problémov v krízových rokoch 2008 až 2009 dôležitými zmenami. Príznačné pre slovenskú ekonomiku v porovnaní s inými ekonomikami dnes je vysoký domáci dopyt. Porovnal by som vás k Američanom strednej a východnej Európy, pretože máte vysokú tendenciu spotrebovať a míňať. Nie je to zlé. Naopak je to znakom dôvery v budúcnosť vašej krajiny.
OECD vypracováva raz ročne rebríček krajín podľa ich reformnej aktivity. Ako vieme štrukturálne reformy sú jednou z hlavných priorít tejto organizácie. Priznám sa k svojmu ignorantstvu, keď som nevedel, že Slovensko je na tom tak dobre.
Ste na tom z tohto pohľadu, nie len lepšie ako moja materská krajina -Dánsko, ale i citeľne lepšie ako Nemecko, Japonsko, USA, Holandsko, Fínsko, a EÚ ako taká. Táto aktivita je podľa mňa oných ďalších 25 percent, pre ktoré si myslím, že sa vám darí lepšie ako ostatným krajinám.
Poďme sa pozrieť bližšie na dôvody, pre ktoré sa Slovensku darí. Keď analyzujeme ceny vstupov do ekonomiky, teda úrokové sadzby, ceny ropy a výmenné kurzy, vidíme tu od polovice roka 2013 po súčasnosť veľký pokles, až o 50 percent. Keďže Slovensko je citlivé na ceny vstupov, spôsobilo to vysoký rast domácej spotreby. Ďalším dôvodom rastu ekonomiky je aj oživenie na exportných trhoch.
To je teda tých 75 percent úspechu pochádzajúcich zvonka. Na druhej strane z poklesu cien vstupov mohli ťažiť všetky európske krajiny. No Slovensko z neho dokázalo vyťažiť tri percentá rastu, zatiaľ čo priemer Európy je len jedno percento. Urobili ste teda kus práce.
Pamätám sa, že keď som bol na Slovensku pred pár rokmi, hovorili sme o tom, že Česko získava z toho, že nie je v eurozóne, naopak Slovensku pripadli z eura v čase eurokrízy samé negatíva. Dnes sa zdá, že sa tento pomer obrátil. Úspech totiž vždy leží v rukách ľudí. Nie je to o tom, či máte euro, alebo nie, ale o tom, či robíte štrukturálne reformy. Jedným z príkladov je napríklad impozantné zlepšenie výberu daní.
Dnes je pravdepodobne mnoho politikov, ktorí tvrdia, že úspech je ich zásluhou. No ako sa hovorí: úspech má mnohých otcov, len neúspech je sirota.
Realisticky by som situáciu na Slovensku prirovnal k futbalovému zápasu, keď po prvom polčase vyhrávate 3:0 a máte dobré šance na víťazstvo. No stále je tu možnosť, že sa súperovi podarí dať v ďalších 45 minútach päť gólov.