StoryEditor

Impérium vracia Tsiprasovi úder (komentár)

13.07.2015, 11:21

Ešte v piatok popoludní bol grécky premiér Tsipras predovšetkým anglosaskými médiami vykresľovaný ako mladý veľmi schopný politik, ktorý nielenže dokáže spacifikovať domáce scénu, ale nakoniec si dokáže omotať okolo prsta veriteľa z eurozóny. A zatiaľ čo Tsipras tancoval na vlne záujmu európskych médií a sociálnych sietí, ticho v kúte sedel nemecký pitbul a čakal, až príde jeho chvíľa.

Dočasne neznamená dočasne

Tá prišla skutočne cez víkend, kedy sa veritelia prevažne severských krajín eurozóny bez varovania pustili do gréckej delegácie na ďalšom summite Euroskupiny. Servítky išli konečne stranou a Grécko dostalo na výber - buď okamžite príjme to, čo tak statočne odmietlo v referende a prihodí k tomu navyše aj privatizácie o výške 50 miliárd eur alebo ho čaká v eurozóne trestná lavica - podľa Nemcov akýsi dočasný Grexit. Pritom nielen my v Čechách vieme, že keď nejaká mocnosť usúdi, že "niečo" bude len dočasne, tak to fakticky znamená natrvalo.

Ponechajme teraz bokom politický rozmer vyhrotenej situácie, keď jedna strana hovorí o totálnej strate dôvery a druhá o totálnom poníženie a povedzme si, že to najdôležitejšie čo musia všetci sledovať a to aj globálne finančné trhy je čas. Ten nikdy nebol na gréckej strane, ale pretože tá začína už tretí týždeň so zatvorenými bankami a kapitálovými kontrolami, tak každý deň navyše keď tento stav pretrváva, sa sakramentsky počíta.

Keď Syriza preberala pred šiestimi mesiacmi grécku ekonomiku, bolo možno potrebné zvonku prisypať "len" 7 miliárd eur, dnes sa ale bavíme o ďalšom záchrannom balíku vo výške 85 miliárd eur! Táto suma pritom každým dňom narastá, pretože ekonomika ide do kolien a predovšetkým grécke banky bude potrebné kompletne rekapitalizovať.

Čas však začal byť pre Grékov extrémne vzácny aj z ďalších dôvodov: po prvé, gréckym bankám údajne dochádza hotovosť, za druhé sociálne napätie stúpa a konečne nervozita ECB tiež. Jej bilancia je v zjavnom ohrození, lebo eurová likvidita, ktorú Grécku poskytla, sa jej nemusí vrátiť. A to tu nehovoríme o dlhopisoch za 3,5 miliardy eur, ktoré musí Grécko splatiť ECB 20. júla. Pri hektických vyjednávaniach na túto situáciu aj prezident ECB Draghi niekoľkokrát upozornil, ale bol vraj usadený nemeckým ministrom financií...

No uvidíme, ako sa všetko vyvŕbi, ak je taktikou severnej osi veriteľov vyčkávanie na totálnu kapituláciu Grécka, tak je možné, že to bude musieť byť naozaj nakoniec Draghi, kto Atény z eurozóny odpojí - pokiaľ to Gréci neurobia sami...

Región - forex

Vyhliadky na dohodu s Gréckom v piatok prospievali regionálnym menám, ktoré voči euru napospol posilňovali. Zisky koruny boli viacmenej kozmetické a pár EUR / CZK sa vrátil len tesne pod 27,10, ale posilnenie forintu a zlotého bolo o poznanie výraznejšie (zhruba o percento).

Čo sa týka regionálnych udalostí, tak nadchádzajúci týždeň je tradične v znamení poľských makročísel. Úvod týždňa bude však najmä o Grécku. Posledné správy naznačujú, že grécka vláda zrejme pod rastúcim tlakom veriteľov a domáce situácie (zatvorené banky) značne ustúpila. To je síce z hľadiska regionálnych mien pozitívna správa, avšak miera neistoty zostáva veľmi vysoká a priestor pre posilnenie sa teda značne obmedzuje.

Dlhopisy

Rastúce nádeje na dohodu s Gréckom boli v piatok zrejmé aj na dlhopisových trhoch. Desaťročný nemecký vládny výnos vzrástol o 18 bps a francúzsky o 13 bps, zatiaľ čo výnosy španielskych a talianskych klesali o 4 bps. Grécky desaťročný výnos poklesol v piatok o 521 bps.

Je jasné, že trhy dlhopisov v eurozóne budú aj naďalej sledovať najmä Grécko, ktoré sa ocitá pod čoraz väčším tlakom. Zoznam požiadaviek veriteľov na čele s Nemeckom je vskutku impozantný a otázkou je, či ho budú chcieť grécki politici akceptovať.

Komentár bol zverejnený na webe patria.cz

01 - Modified: 2007-07-20 14:30:29 - Feat.: 0 - Title: Kaščák očakáva 25-tisíc návštevníkov
01 - Modified: 2023-09-29 06:47:40 - Feat.: - Title: Máme drahšie energie ako Západ. Časť firiem zvažuje aj návrat do Nemecka (rozhovor s odborníkom na priemysel) 02 - Modified: 2023-09-27 13:30:00 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: O predvolebných úzkostiach a utláčaných katolíkoch 03 - Modified: 2023-09-06 10:32:36 - Feat.: - Title: Partner slovenskej prezidentky Juraj Rizman sa zúčastní na summite v Kyjeve 04 - Modified: 2023-09-04 10:45:42 - Feat.: - Title: Firmy vyhlásili najviac bankrotov za päť rokov, o zamestnanie prídu stovky ľudí 05 - Modified: 2023-09-06 07:35:19 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: O syndróme podvodníka a ďalších diagnózach
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
30. september 2023 15:33