StoryEditor

Krvavé kúpele komodít pokračujú (komentár)

04.08.2015, 11:32

Dokonalá búrka, alebo po anglicky perfect storm. Tú presne v posledných dňoch zažívajú trhy komodít na čele s ropou. Cenám komodít dnes totiž nehrá do kariet vôbec nič.

Začnime dopytom, ktorého rast vinou slabšej výkonnosti čínskej ekonomiky, ktorá je najväčším odberateľom komodít, pokrivkáva. Výpadok pritom nedokážu zachrániť ani šetrnejšie vyspelé krajiny, ani tzv. Emerging markets, ktoré sú mnohokrát tiež závislé na cenách komodít. A aby toho nebolo málo, tak tzv. Finančný dopyt po komoditách nútene dusí hrozba, že americká centrálna banka ešte do konca roka začne zvyšovať úrokové sadzby.

Na strane ponuky je potom situácia pre komodity - predovšetkým potom fosílne palivá (uhlie, ropa, plyn) - ešte nepríjemnejšie. Trh stále nedokázal vstrebať prebytky ropy a plynu, ktoré generujú objavy ťažby týchto surovín z bridlíc v USA. Trh s ropou navyše ohrozujú barely valiace sa z Perzského zálivu - z Iraku, Saudskej Arábie a teraz predovšetkým potenciálne z Iránu.

Keď k tomu všetkému pripočítame prípravu vyspelých krajinách - najmä teda EÚ a USA - na dlhodobé križiacke ťaženie voči komoditám spôsobujúcim globálne otepľovanie, ktoré má odštartovať parížsky summit na konci tohto roka, nie je sa čo diviť, že medvede na komoditných trhoch tak vyčíňajú.

Pre drvivú väčšinu krajín v Európe sú však klesajúce ceny surovín priaznivou správou. Ďalej totiž vylepšujú výmenné relácie. Ďalším vedľajším efektom potom je nižšia miera inflácie. Je potrebné sa pripraviť na to, že pôjde hore ešte pomalšie, ako sme si mysleli. A to je koniec koncov aj hlavný dôvod prečo sa vládnym dlhopisom opäť začalo globálne dariť, hoci ich pred tromi mesiacmi už takmer všetci odpisovali.

Forex

Skôr pokojné bolo včera aj obchodovanie so stredoeurópskymi menami. Koruna so zlotými síce možno niečo málo vyťažili z výborných výsledkov podnikateľských nálad, ale posilnenie voči euru bolo nakoniec iba malé. Podnikateľská nálada v Maďarsku sa síce prepadla, ale vzhľadom k výraznej volatilite v prípade maďarského indexu, číslo nijako nepreceňujeme.

Dnešný deň nie je z hľadiska regionálnych udalostí zaujímavý a trh sa tak môže v pokoji sústrediť na štvrtkové zasadnutie ČNB, ktoré môže byť po dlhšej dobe zaujímavé.

Americký dolár včera voči košu mien mierne posilňoval. O niečo horšie výsledky podnikateľskej nálady v USA (index ISM) za júl síce na dolár mali vplyv, ale iba veľmi malý a krátkodobý. Podobne ani o niečo lepšie výsledky podnikateľskej nálady v eurozóne za rovnaký mesiac významnejší vplyv nemali. Doláru tak na fronte s eurom mohla na jednej strane pomôcť nečakane zlá nálada podnikateľov v Číne. Na strane druhej potom euru neprospel prudký prepad burzy v Aténach.

Dnešok nie je z pohľadu udalostí zaujímavý. Vo zvyšku týždňa pritiahnu skôr pozornosť štatistiky z amerického trhu práce (zajtra ADP report, v piatok payrolls), ktoré by podľa nás mali nahrávať dolára.

Komentár bol zverejnený na webe patria.cz

01 - Modified: 2007-08-11 11:01:00 - Feat.: 0 - Title: Polícia našla kostru človeka pri Žiline
01 - Modified: 2023-10-01 09:05:24 - Feat.: - Title: Ceny ropy vzrástli až o celých 30 percent 02 - Modified: 2023-09-30 13:10:39 - Feat.: - Title: Ruská ropa sa predáva za vyššiu cenu než je cenový strop G7 03 - Modified: 2023-09-28 06:12:04 - Feat.: - Title: Ceny ropy sa vo štvrtok ráno posilnili 04 - Modified: 2023-09-27 17:12:56 - Feat.: - Title: Obavy o zásoby ropy vydesili trhy. Cena Brentu nakrátko prekonala 97 dolárov za barel 05 - Modified: 2023-09-27 16:17:44 - Feat.: - Title: Putin hasí ruskú ekonomiku, žiada vládu o rýchle kroky. Nariadil stabilizovať ceny pohonných hmôt
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
01. október 2023 20:06