Hoci dnes z popredných ekonomík žiadne nové ukazovatele nedorazili, tak na devízových trhoch panuje vysoká volatilita. Najúspešnejšou menou dneška je britská libra. Tej pomohol inflačný report Bank of England, ktorá zvýšila prognózu pre rast HDP na rok 2014 z 2,8 % na 3,4 %. Jej guvernér Carney síce v následnom verejnom prejave opäť povedal, že keď klesne miera nezamestnanosti pod úroveň 7 %, nebude to znamenať zvýšenie úrokových sadzieb. Na druhej strane však pripustil, že by mohli sadzby ísť nahor už budúci rok, pokiaľ budú ekonomika a trh práce natoľko silné, že sa eliminuje nevyužitá kapacita v ekonomike. Tieto vyjadrenia len utvrdili obchodníkov v očakávaniach, že Británia bude prvá z popredných západných ekonomík, ktorá pôjde s úrokovými sadzbami nahor. O 16:15 sa EURGBP obchoduje na úrovni 0,8195 a GBPUSD na úrovni 1,6559, na oboch pároch sa libra približuje k dlhodobejším maximám.
Vývoj GBPUSD (H4)
V spanilej jazde pokračuje austrálsky dolár. Ten dnes v noci dostal podporu od dát z čínskeho zahraničného obchodu, v Januári rástli medziročne exporty o 10,6 % (oč. +2,0 %) a importy o 10 % (oč. +3,0 %). Hoci mohli byť tieto čísla skreslené nahor iným časom prázdnin pri príležitosti nového lunárneho roka ako pred rokom, tak výrazne prekonali očakávania. Keďže je Čína najväčším obchodným partnerom Austrálie, do ktorého putuje takmer exportov krajiny, tak dobré správy pre Čínu predstavujú aj dobré správy pre Austráliu. AUDUSD sa o 16:15 obchoduje na úrovni 0,9046 a ako sme už viackrát pripomenuli, tak aj naďalej vidíme priestor pre jeho rast.
Naopak, pod tlakom sa dnes ocitlo euro. Postaral sa o to člen Výkonnej rady ECB Benoit Coeure, podľa ktorého sa v rámci ECB vážne diskutuje o možnosti zavedení negatívnej sadzby na vklady bánk do ECB. Cieľom je motivovať banky požičiavať peniaze, ktoré si ukladajú v ECB. Okrem správ o ďalšom uvoľňovaní rozhodne euru nepomohli ani správy o ďalšej politickej kríze v Taliansku. Tentokrát prekvapivo nie je na vine Berlusconi, ale najsilnejšia Demokratická strana, v rámci ktorej panujú veľké nezhody medzi jej novým predsedom Renzim a predsedom vlády Lettom. EURUSD sa o 16:15 obchoduje na úrovni 1,3573. Zopakujeme, že pre EURUSD vidíme viac priestoru pre pokles ako pre rast, keďže FED ako včera potvrdila Yellenová plánuje pokračovať v znožovaní uvoľňovania, naopak na ECB narastá tlak na ďalšie uvoľňovanie, čo dnes potvrdil Coeure.
Akcie dnes pokračujú v zelenej sérii. O 16:15 rastie paneurópsky index EuroStoxx 50 o 0,9 % a širší americký index S&P500 o 0,2 %. Okrem dát z Číny bolo pre ne pozitívnym momentom aj včerajšie navýšenie dlhového stropu v USA, ktoré bolo prvým bezproblémovým po dlhej dobe. Časť republikánov po neúspechu z októbra, kedy ich obmedzenie činnosti vlády a vyhrážanie sa bankrotom USA stálo značnú časť popularity, rezignovala a podporila predĺženie mandátu pre vládu na navyšovanie dlhu do marca 2015.
Austrálsky dolár bude volatilný aj v noci, zverejnená totiž bude januárová zmena počtu pracovných miest (1:30; oč. +15,3 tis.). Pozornosť budú pútať aj januárové jadrové maloobchodné tržby z USA (14:30; oč. +0,1 %). Z druhého sledu dorazia nové žiadosti o podporu nezamestnanosti v USA (14:30; oč. 331 tis.). Nová šéfka FEDu Yellenová bude vystupovať po Snemovni reprezentantov aj v Senáte (16:00), nemyslíme si ale, že by mala prezradiť niečo nové.