StoryEditor

Kreatívny Fed a ECB ako mŕtvy chrobák

11.03.2014, 13:55

Po dátach trhu práce v USA väčšinou zvykne prísť útlm v podobe prázdnejšieho kalendára. Víkendové a dnešné ranné dáta však značne negatívne prekvapili. Kým pri Číne sa dá argumentovať sezónnosťou (posledné štyri roky vždy vo februári alebo marci príde jednorázový prepad exportov), nové historické maximá deficitu japonskej obchodnej bilancie (a dvojnásobné oproti minulému mesiacu) to už nie je sezónnosť. Ázijské akcie tak vykročili značne medveďou nohou do tohto týždňa.

Ostatné benchmarky (EÚ a USA) reagovali podstatne menším poklesom (európskym sa však darí menej z dôvodu napätia na Ukrajine), americký index S&P500 minimálnym. Americké akcie ešte zjavne nevedia, ako chcú reagovať na americké dáta z piatku. Tie sú totiž čoraz viac nekorelované. Už nie je rozdiel v prekvapeniach medzi ADP a NFP (obe zaznamenávajú tvorbu pracovných miest, ale rozdiely medzi nimi v poslednom čase narástli) ale naďalej pokračuje opačné smerovanie tvorby pracovných miest a miery nezamestnanosti. Logicky keď tvorba pracovných miest rastie a dokonca prekvapí pozitívne, dalo by očakávať, že aj miera nezamestnanosti prekvapí pozitívne, resp. aspoň sa udrží. Avšak posledné dva mesiace prepad tvorby pracovných miest priniesol pokles miery nezamestnanosti a naopak (čo sme videli v piatok), prekvapivý rast počtu vytvorených pracovných miest zase priniesol rast miery nezamestnanosti. Obchodníci boli zmätení a po prvej reakcii (rast akcií a pokles zlata) to obchodníci vzdali a pohyby skorigovali. Akcie tak odmietli rast, zlato odmietlo pokles. Každopádne tu máme jeden zaujímavý ukazovateľ, ktorý hovorí o tom, že s trhom práce by to nemalo byť až také zlé. Ide o medziročný rast hodinových zárobkov, ktorý hovorí o tom, že na trhu práce začína byť nedostatok ľudí a firmy začínajú priplácať. To je dobré pre súkromný dopyt a teda aj pre ekonomiku.

Posledné vyjadrenia z Fedu, hlavne od guvernérky Yellen jednoznačne naznačili, že Fed sa o ekonomiku obáva a že určite nespĺňa ciele, ktoré boli stanovené. A teda že by mohol urobiť viac, aby sa ekonomika rozhýbala. Toto oslabilo USD, avšak zlato nedokázalo prekonať dvoj dlhodobý klesajúci trend, býci ako si oslabli. USD index v piatok aj dnes dosahoval nové minimá, ale zlato malo ďaleko od toho, aby prekonávalo maximá z minulého týždňa. Udržalo len pohyb do strany a to je na rastový trend málo.

Ak už hovoríme o centrálnych bankách, už sa začína špekulovať čo urobí Fed a hlavne ECB, ktorej euro trochu prerastá cez hlavu. Podobný „problém“ má aj BoE, ktorej mena rastie ešte rýchlejšie, ale tam aspoň ekonomika nestagnuje, inflácia je vyššia a nezamestnanosť nižšia. BoE však proti sile libry intervenuje, necháva to tak, ekonomike sa totiž darí. Pri Fede sa začína hovoriť o tom, že by mohol cieliť nie objem peňazí, ale ich cenu. Teda hoci QE by malo byť postupne zastavené, mali by sa udržať nízke úroky pre ekonomiku. Uvidíme, nakoľko to bude úspešné. Každopádne išlo by o úplne nový prístup k menovej politike, čo by však z pohľadu Fedu nemuselo byť nič nové. Prvý (ak nepočítame BoJ) znížil sadzbu k nule, prvý zaviedol QE a prvý ho dokonca rozšíril na časovo nelimitovanú verziu. Prvý zaviedol forward guidance. Takže ak začne priamo kontrolovať cenu peňazí, nemalo by to byť nič prekvapujúce, len ďalšia "inovácia" od Fedu.

ECB sa stále nevie dohodnúť na tom, ako oslabiť EURo a aktuálny cyklus oslabovania USD voči EURu jej zjavne nevyhovuje. Avšak neexistuje konsenzus o tom, čo urobiť. A tak ECB nerobí nič, kým rastúca ekonomika UK a výhľad rastu úrokov ťahá prudko nahor GBP, čo čiastočne pomáha aj euru. A keďže americká ekonomika aj v dôsledku zimy spomalila, USD je slabší. Výsledkom sú niekoľkoročné maximá na eure, čo nevyhovuje hlavne periférii na čele s Francúzskom. ECB sa zatiaľ zmohla len na konštatovanie, že silné euro nie je dobré pre rast ekonomiky a inflácie. Tak sa zdá, že kým BoE nebude intervenovať voči GBP a USD nebude posilňovať, ECB s eurom veľa neurobí. Reči totiž nepomáhajú. 

01 - Modified: 2006-02-22 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Mladič síce uniká, ale vraj vyjednáva
01 - Modified: 2024-12-21 12:49:48 - Feat.: - Title: Nemecký profesor: Menová politika podporuje príjmovú nerovnosť 02 - Modified: 2024-12-20 17:18:42 - Feat.: - Title: Ukončí zmrazenie účtov americkej vlády vianočnú párty na Wall Street? 03 - Modified: 2024-12-20 11:19:31 - Feat.: - Title: Najhorší deň za posledné štyri mesiace 04 - Modified: 2024-12-19 17:39:28 - Feat.: - Title: Ceny ropy klesajú po tom, ako Fed naznačil spomalenie znižovania sadzieb 05 - Modified: 2024-12-18 20:09:38 - Feat.: - Title: Fed znížil základný úrok o štvrť percentuálneho bodu do pásma 4,25 až 4,50 percenta. Budúci rok príde zmena
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. december 2024 18:52