Na Voxa píše Andres Åslund že večierok krajín skupiny BRIC (Brazília, Rusko, India, Čína) už skončil. Dodajme ešte, že autor nehovorí, že sa niekedy hovorí BRICS (patrí sem ešte Juhoafrická republika, ktorá tento rok hostila summit BRICS), a dodajme ešte, že titulok o tom, že krajiny BRIC už nie sú, čo bývali, mal na titulnej strane časopis Foreign Affairs už na konci minulého roka.
Podľa Åslunda je skôr prekvapujúce, že románik investorov s krajinami BRIC trval tak dlho. Od roku 2000 do roku 2008 prežíval svet jeden z najväčších komoditných a kreditných vzostupov histórie. Ten sa umelo o päť rokov pretiahol kvôli menovej politike kvantitatívneho uvoľnenia vo vyspelých ekonomikách, ktorá zaplavila svet lacnými úvermi. Lenže táto politika teraz končí.
Krajiny BRIC naakumulovali veľké rezervy. Tie však - ak budú minuté - povedú k podpore veľkých podnikov na úkor malých a schopnejších, ako sa to stalo v Rusku po roku 2008. Krajiny BRIC nevyužili dobré roky na vyspravenie svojich ekonomických základov. Čínske banky sú preúverované, inflácia a nerovnováhy v Indii sú príliš vysoké. Na rebríčku korupcie je Brazília 69., Čína 80., India 94. a Rusko 133. Podobne mizerné je to s indexmi, ktoré merajú kde sa dobre robí biznis.
Namiesto vylepšovania kľúčovej infraštruktúry sa zbytočne veľa peňazí utápa v gigantických stavbách "bielych slonov". Pekinská olympiáda stála 40 miliárd dolárov, čo bol svetový rekord, a to v krajine s oveľa nižšími nákladmi, než má vyspelý svet. Zimné olympijské hry v Rusku v roku 2014 budú stáť 51 miliárd dolárov, zatiaľ čo tie vo Vancouveri v roku 2010 stáli len šesť miliárd dolárov. Rusko pritom nezvýšilo percento vyasfaltovaných ciest od roku 1994 a diaľnica medzi Moskvou a Petrohradom bude hotová až v roku 2018.
Vďaka doterajším úspechom a vďaka západnej finančnej kríze majú vodcovia BRIC tendenciu vidieť štátny kapitalizmus ako riešenie a slobodné trhy skôr ako problém. Vplyvné kruhy žiadajú silnejšiu úlohu štátu, ale skorumpovaný štát je práve kľúčový problém.
Aj keby to lídrom BRIC predsa len došlo, budú sa im do cesty stavať veľké štátne korporácie, a asi presadia svoje. Sú príliš zvyknuté získavať od štátu lacné financovanie a vysávať rentu od slabších privátnych hráčov v ekonomike.