Septembrové údaje naznačujú priaznivý obrat v dynamike ekonomického rastu na Slovensku po augustovom spomalení. Uvedený obrat sa týka najmä priemyslu ako nosného odvetvia Slovenskej ekonomiky, ktorý po znížení produkcie v Auguste v nasledovnom mesiaci rástol o 2,1%, resp. o 7,2% v medziročnom porovnaní.
Produkcia slovenského priemyslu za prvých deväť mesiacov roka vzrástla v medziročnom porovnaní o 5,1%, s najvýraznejšími pozitívnymi príspevkami odvetví výroby koksu a rafinovaných ropných produktov (medziročný rast o 26,7%), výroby elektrických zariadení (+7,1%), dopravných prostriedkov (+6,7%), potravinárskeho priemyslu (+6,7%) a výroby strojov a zariadení (+6,3%). Naopak najväčším „prepadákom“ je v roku 2015 pokles produkcie kedysi dynamicky rastúceho odvetvia výroby počítačových, elektronických a optických výrobkov (-11%). September bol pre slovenský priemysel úspešný mesiac aj z pohľadu tržieb, ktoré rástli v medziročnom porovnaní o 9,8%, pričom za prvých deväť mesiacov dosiahol ich rast 7,9%.
Medziročný rast tržieb v septembri zrýchlil aj v maloobchode, a to z 1,6% na 3%. Tento výsledok je o to pôsobivejší, že september bol charakteristický pomerne výrazným poklesom spotrebiteľských cien (podľa metodiky CPI v septembri klesli spotrebiteľské ceny medzimesačne o 0,3%, resp. 0,5% v medziročnom porovnaní). V reálnom vyjadrení tak slovenské domácnosti prejavujú rastúci spotrebný apetít, čo je, vzhľadom na nie príliš priaznivé vyhliadky globálnej ekonomiky vítanou správou.
Doslova raketový rast v tomto roku zažívajú stavebníctvo a predaj motorových vozidiel, t. j. odvetvia mimoriadne citlivé na výkyvy ekonomického cyklu. Rast predaja motorových vozidiel v medziročnom porovnaní v septembri zrýchlil z 23,6% na 33,1%. Podľa európskeho automobilového združenia ACEA nové registrácie osobných automobilov v SR v septembri rástli medziročne o 11,2%, čo je o tretinu silnejší rast, ako v doterajšom priebehu roka 2015.
Graf: Vývoj produkcie v priemysle a stavebníctve SR (medziročná zmena)
Prameň: Štatistický úrad SR
Sektor stavebníctva bol na Slovensku dlhodobo silno oslabený príchodom finančnej krízy a z pohľadu ročnej produkcie stavebníctvo klesalo nepretržite od roku 2009. Rok 2015 sa zatiaľ zdá byť bodom obratu, kedy stavebná produkcia za prvých deväť mesiacov roka v medziročnom porovnaní rástla o takmer 16%, pričom v septembri vzrástla stavebná produkcia medziročne o štvrtinu. Pravda, z detailnejších údajov dostupných za prvý polrok vyplýva, že hlavným motorom rastu boli inžinierske stavby, v prevažnej miere financované z verejných zdrojov. Impozantný rast stavebnej produkcie teda môže byť v predvolebnom roku do istej miery deformovaný, avšak od druhého štvrťroka 2015 sa dostavil aj rast stavebných prác na budovách.
Väčšina sektorov slovenskej ekonomiky od začiatku jesene vysiela signály zrýchleného rastu, čo potvrdzuje aj indikátor ekonomického sentimentu, ktorý po pol roka trvajúcom prepade v októbri poskočil vyššie. Pokračovaniu solídneho rastu Slovenska nahráva aj stále vcelku priaznivá situácia na hlavných exportných trhoch v EÚ a pokračujúca konjunktúra automobilového priemyslu v globálnom meradle. V krátko- až strednodobom horizonte optimistický výhľad rastu Slovenska limitujú najmä obavy z prenesenia negatívnych efektov spomalenia rastu v Ázii na EÚ, čo by nepriamo negatívne pocítila aj slovenská ekonomika. Ázia (ťahaná najmä Čínou) bola pritom v posledných rokoch hlavným motorom globálneho rastu a je dôležitým exportným trhom aj pre vyspelé ekonomiky.
Na druhej strane, slovenská ekonomika by z prehodnotenia vyhliadok nekonečného exponenciálneho rastu Číny mohla z dlhodobého hľadiska aj získať, a to cez zmenené očakávania rentability investícií v jednotlivých svetových regiónoch. Aj keď si o ekonomických vyhliadkach EU môžeme myslieť čokoľvek, Slovensko je dlhodobo jednou z najrýchlejšie rastúcich súčastí tohto ekonomického giganta. Ide „len“ o to vhodne využiť potenciál plynúci z členstva v EÚ a eurozóne.