Zo začiatku minulého týždňa sa opätovne skoro nič nedialo. Dokonca sa ani zlato, ani striebro skoro vôbec nehýbali. Zlato oscilovalo okolo 1165 USD a striebro sa pohybovalo okolo 15,9 USD. V stredu oba drahé kovy prudko rástli. Zlato sa dostalo až nad 1180 USD a striebro bolo nad 16,3 USD. No vzápätí ešte počas daného obchodného dňa opätovne padli. Zlato sa dostalo až pod 1155 USD a striebro po 15,8 USD. Zlato nakoniec oslabilo až pod hranicu 1150 USD. Striebro oslabilo výraznejšie až k 15,6 USD. Piatkové obchodovanie bolo potom veľmi pokojné.
Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1141,7 USD, čo bolo o 22,3 USD menej ako minulý piatok. Cena striebra bola na úrovni 15,53 USD, čo bolo o 0,28 USD menej ako minulý piatok. Pomer ceny zlata a striebra bol na úrovni 73,52 čo znamená, že tento týždeň bolo na tom relatívne lepšie striebro. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 122,7 (oproti minulému týždňu klesol). XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 51,45 (rovnako mierne klesol). Akcie ťažiarov tentokrát nasledovali vývoj cien samotných produktov, ktoré ťažia - zlato a striebro.
Drahé kovy rástli v kontexte očakávaní zmien resp. status quo monetárnej politiky FEDu. Stretnutie komisie naznačilo opätovne len to, že nemôže byť nikto ničím istý. Aj keď väčšina analytikov dvihnutie úrokových mier v decembri očakáva. To súvisí s vyjadreniami typu, že členovia komisie sú už omnoho menej znepokojení vývojom na trhoch.
Toto moc zaujímavé z hľadiska fundamentov na trhu drahých kovov veľmi nebolo. Obchodníci najprv dvíhali cenu a následne ju stlačili dole. V princípe normálna fluktuácia na trhu v rámci obchodného dňa. Aj keď niektorí to pripisujú manipulácií s cenami drahých kovov. Samozrejme sme svedkami rôznych zvláštnych cenových pohybov. No tie nestoja za tým, že zlato kleslo z 1900 USD na súčasné cenové úrovne. Dôvod tohto poklesu je nižší dopyt investorov zo západu, pričom Ázia stratu tohto dopytu nevie úplne vykompenzovať.
V tomto kontexte zároveň určite stojí za zmienku, že rastom ceny sa úplne odstraňoval stres na fyzickom trhu. Rast ceny zlata nad 1180 USD úplne odstránil bakwardáciu – stav, kedy sa vlastníkovi zlata oplatí predať fyzický kov na spote a zároveň kúpiť k tomuto obchodu lacnejší futures kontakt – dodanie kovu v budúcnosti. Jej existencia svedčí o tom, že vlastníci fyzického zlata (veľkí investori) nie sú ochotní podstúpiť tento obchod. Situácia nasvedčuje jedinému. Sily dopytu a ponuky v súčasnosti nemajú väčšiu šancu vytlačiť cenu vyššie, ako je už nami dlhšie spomínaných 1200 – 1250 USD. A za súčasného stavu a všetkých informácií, ktoré trh poskytuje, nie je možné výrazne stlačiť cenu ani pod hladinu 1100 USD. V súčasnosti je trh so zlatom „pevne“ ukotvený tam, kde je. Druhou zaujímavou informáciou je to, že trh so striebrom úplne nekopíruje trh so zlatom. Nie je až tak napnutý. A pokojne by zniesol opätovne aj ceny pod 15 USD. A to by sa dokonca ani nemusela objaviť situácia v podobe výrazného signálu o spomaľovaní globálnej ekonomiky, ktorá by pravdepodobne tento kov strhla na ešte nižšie úrovne.
Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie: