StoryEditor

Z krízy nás môžu dostať nové technológie. Naštartujú ekonomiku

13.02.2014, 08:53
Nové technológie majú potenciál transformovať globálne ekonomické prostredie. Budú hnacou silou rastu HDP.

Čaká nás nová doba ekonomického temna alebo sú pred nami lepšie zajtrajšky? Pre každého z nás ide o jednu z najdôležitejších otázok, aj keď odpovedať na ňu nie je možné. Ľudia systematicky podceňujú budúcnosť a ich vlastné JA, ktoré bude na tomto svete žiť o desať alebo dvadsať rokov, ich zaujíma len minimálne. Téma budúcnosti je dôležitá pre každého a nielen pre investorov. V sérii článkov, ktoré budú postupne prichádzať, by som rád predstavil niekoľko názorov na to, ako by mohla vyzerať budúcnosť globálnej ekonomiky. Všetky tieto články považujem za veľmi zaujímavé, no nemali by slúžiť ako ekonomická predpoveď, ale skôr ako základ na ďalšie uvažovanie.


Prvý príspevok v sérii pochádza od banky UBS, ktorý bol určený pre Svetové ekonomické fórum v Davose. Názov materiálu je „Makro problémy, mikro riešenia: Ako obchod, technológie a financie môžu podporiť ekonomickú obnovu.

Nové technológie majú potenciál transformovať globálne ekonomické prostredie. Nedávne pokroky informačných a komunikačných technológií, inovácie metód výroby a nové zdroje energií môžu svetovej ekonomike otvoriť počas nasledujúcich dekád nové obzory.

Niektoré z týchto energií dovoľujú firmám využívať fyzický kapitál pri nižších cenách. Zlepšenie ťažby ropy a plynu z bridlíc ako aj efektívnejšie alternatívne energie tlačia na relatívne znižovanie ich ceny v porovnaní so situáciou, keby tieto inovácie neexistovali. Tieto technológie tak majú potenciál zvýšiť rast produktivity vo všetkých sektoroch a ekonomikách pri nižšej inflácii.

Tieto technológie dokážu urobiť svet efektívnejší a prilákať do ekonomického sveta viac ľudí. Mobilná komunikácia má potenciál prilákať do globálnej ekonomiky počas nasledujúcej dekády ďalšie 2-3 miliardy ľudí. Nová forma výroby, tzv. 3D tlač (3D printing), môže pri niektorých výrobách znížiť objem odpadu až o 90%. V rovnakom čase, vyspelé roboty, ktoré môžu pracovať len za 4 USD na hodinu, môžu eventuálne nahradiť existujúcich zamestnancov vo výrobe.

Nedávna štúdia McKinsey Global Institute ukázala, že tieto technológie majú potenciál v roku 2025 vytvoriť dodatočné globálne HDP až v objeme 14-33 biliónov USD. Naše vlastné simulácie a odhady naznačujú, že globálny rast by mohol byť v priemere o 0,5-0,7 percentuálneho bodu vyšší než bez nich, čo predstavuje prírastok podobný počas boomu osobných počítačov a internetovej revolúcie v 90-tych rokoch minulého storočia.

Spomínaných technológií, ktoré majú potenciál zvýšiť globálny rast je veľa, no tie najhlavnejšie sa sústreďujú v troch sektoroch: Informačné a komunikačné technológie (IKT), výrobné procesy a získavanie energie.

Pri IKT môžeme hovoriť o zvyšovaní používania smartfónov, umelej inteligencii, rozpoznávanie hlasu alebo o „internete vecí“. Počas nasledujúcich piatich rokov by sa malo predať až 5 miliárd smartfónov, čo otvára obrovské možnosti pre ekonomiku.

Pri výrobe, efektívnosť je možné získať použitím vyspelých robotov, ktoré sú nízkonákladové a presnejšie. Dodatočnú efektivitu je možné získať 3D tlačou, ktorá redukuje odpad pri výrobe, zlepšuje precíznosť dizajnu a skracuje dobu dodania. 3D printing tým, že znižuje odpad, znižuje energetickú potrebu výroby a tiež pomáha aj znížiť náklady na dopravu. Podľa US ministerstva pre energetiku môže 3D tlač ušetriť až 50% energie v porovnaní so súčasnými výrobnými procesmi.

Nakoniec, príležitosti pri energetickej efektívnosti siahajú od získavania ropy a plynu z bridlíc po zlepšené ukladanie elektrickej energie. Náš US tím si myslí, že len extrakcia energií z bridlíc môže zvýšiť HDP US ekonomiky o 0,5 percentuálneho bodu ročne počas nasledujúcich 10 rokov.

Z makroekonomickej perspektívy, nové technológie zvyšujú potenciálny rast, čím dovoľujú ekonomike rásť rýchlejšie. Inflácia je tak nižšia. Hlavne centrálne banky musia oceniť tento vývoj. Počas 90-tych rokov 20. storočia napríklad šéf Fedu Greenspan zistil, že zisky produktivity z PC a internetu dovolia ekonomike rásť rýchlejšie a to bez naštartovania inflácie.

Kto bude víťazom z týchto trendov? Najpravdepodobnejšia je US ekonomika, pretože je lídrom pri väčšine spomínaných technológií. Profitovať by ale mal celý svet, pretože globálne HDP by malo byť vyššie o 0,5-0,7 percentuálneho bodu než bez týchto inovácii.

Na druhú stranu, zmeny v technológii môžu poškodiť niektoré ekonomiky a sektory. Pracovný trh vo výrobe môže byť výrazne ohrozený robotikou a 3D tlačou. Problémy by mohli mať aj krajiny, ktoré sa len chystajú pripojiť sa k zahraničnému obchodu, pretože už nebudú môcť byť tak ľahko lacnými výrobnými krajinami.

V minulosti sme už mohli počuť o viacerých falošných predpovedí, ktoré očakávali nadbytočnosť prác na úkor kapitálu. Pretože rast produktivity generuje dodatočné príjmy, kúpnu silu a dopyt, nebojíme sa týchto tendencií. Ale nesmieme zabudnúť na to, že politiky v tomto musia tiež prispieť a to vzdelávaním, školením a schopnosťami, aby sa krajiny mohli adaptovať na svet pokročilých technológií.

01 - Modified: 2006-01-19 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Chce to viac stimulovať zhodnocovanie odpadových olejov
01 - Modified: 2022-03-27 16:33:19 - Feat.: - Title: Ochráňme si náš blahobyt 02 - Modified: 2022-03-24 14:56:58 - Feat.: - Title: Analýza FT: Nečakajte, že sa vojna na Ukrajine rýchlo skončí 03 - Modified: 2022-03-24 14:40:42 - Feat.: - Title: Sú čínske akcie naozaj také lacné? 04 - Modified: 2022-03-24 10:16:45 - Feat.: - Title: Ruský pretekár dostal padáka a bolo jasné, že ceny hnojív vyletia. Naša najväčšia agrofirma hlási státisícové manko 05 - Modified: 2022-03-22 19:15:46 - Feat.: - Title: Bude Fed postupovať agresívnejšie?
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
23. apríl 2024 20:02