Najväčšími optimistami sú Morgan Stanley a Oppenheimer. Pesimisticky rok 2014 vidí menej známa spoločnosť Stifel Nicolaus zo St. Louis, Missouri, kam sa optimizmus z New Yorských bánk nedostal.
Odhadnúť bodovú úroveň indexu SP500 k 31. decembru 2014 je jednou z pracovných náplní stratégov najväčších bankových domov z Wall Street. Hodnotu indexu možno odvodiť od ziskov, ktoré budú schopné spoločnosti z indexu k 31.decembru schopné generovať. Dobrý analytický tím je toto číslo schopný odhadnúť pomerne presne v horizonte 6 až 9 mesiacov, za predpokladu minimálnych zmien v politike FED či ECB, ktoré dnes viac ako inokedy v minulosti ovplyvňujú vývoj na burzách vo svete.
Oveľa komplikovanejšie je však odhadnúť parameter PE, takzvané price to earnings ratio, ktorým je agregovaný odhadovaný zisk spoločností z indexu SP500 násobený pri konečnom výpočte. Odhady stratégov sú zosumarizované v nasledujúcej tabuľke.
Zdroj: Bloomberg, CAPITAL MARKETS
Najväčšími optimistami ohľadom vývoja akciových trhov k záveru roka 2014 sú Morgan Stanley a Oppenheimer, ktorých investiční stratégovia dokonca žartujú, že v závere roka 2014 by mal index SP500 dosiahnuť úroveň 2014!!! Naopak najväčším pesimistom je menej známy finančný dom Stifel Nicolaus zo St. Louis, Missouri. Dlhodobo najúspešnejšia Goldman Sachs so svojím odhadom 1900 bodov je v strede, jemne pod priemerom.
Výrazné spomalenie rastu ziskovosti akcií spoločností z indexu SP500 na 120 dolároch limituje prirodzený tlak na rast indexu. Rozhodujúcim zdrojom rastu indexu tak aj v roku 2014 bude rast pomerového ukazovateľa PE z dôvodu realokácie kapitálu zo strany inštitucionálnych investorov z dlhopisov s historicky extrémne nízkymi výnosmi do akciových titulov. Pri inflácií okolo 2 percent tak PE sa môže opäť priblížiť k 26 či 27 najmä ak sa podarí výnos 10 ročných amerických vládnych dlhopisov udržať v roku 2014 okolo 3 percent.
Zdroj: dshort.com
Podobne spätné odkupy akcií samotnými spoločnosťami, ktoré nenachádzajú možnosti pre investovanie a preferujú skôr finančné inžinierstvo, ktorého svedkami sme boli v posledných mesiacoch aj na malom Slovenskom kapitálovom trhu, tlačia zisky na akciu ale aj PE vyššie.
Zdroj: www.cmfn.sk
Na záver by som rád konštatoval, že výnos akcií s pravdepodobnosťou hraničiacou istote už v roku 2014 nedosiahne výnos, ktorého svedkami sme boli v roku 2013. Taktiež takmer so železnou istou vracajúca sa korekcia na akciové trhy vo veľkosti 10 percent či test 200 dňového kĺzavého priemeru raz za rok, ktorý sme v roku 2013 nezažili v roku 2014 potrápi novú šéfku v čele FEDu už na jar tohto roku. Nulové sadzby v takmer všetkých rozvinutých krajinách sveta by však mali znamenať, že korekcia bude príležitosťou na nákup.