Počas stredy pútali pozornosť investorov predovšetkým dve záležitosti. Zasadnutie Európskej centrálnej banky vo Frankfurte a pokračujúci vládny shutdown v Spojených štátov.
Výkonný výbor ECB zasadal o deň skôr, než má vo zvyku, a to z dôvodu štátneho sviatku v Nemecku počas dnešného dňa. Podľa Draghiho slov diskutovali členovia ECB už o čosi vážnejšie o možnom znížení úrokových sadzieb na nové minimá, no nakoľko sa európska ekonomika nadychuje, sadzby zostali nezmenené. Zdá sa tak, že úroveň 0.50 % zostane ešte dlhšie obdobie minimom. Trh s touto správou počítal, rovnako tak aj s pokračujúcim cieľovaním monetárnej politiky. Draghi zopakoval, že sadzby zostanú nízko, pričom je pripravený urobiť všetky potrebné opatrenia v prípade, ak sa situácia prestane vyvíjať podľa predpokladov banky.
Holubičí slovník neuškodil ani spoločnej európskej mene, ktorá dokonca vyletela voči doláru na úroveň 1.3607 a na páre s jenom drží úroveň 132. Vietor do plachiet fúklo aj Taliansko, ktorého premiér Enrico Letta získal dôveru parlamentu a nateraz odvrátil hrozbu predčasných volieb. Aj vďaka tomu skončil taliansky index FTSE MIB ako takmer jediný v plusových číslach.
V USA boli druhým dňom zatvorené federálne úrady a ostatné pracoviská, čo už mierne znervózňuje akciové trhy. Tie na negatíva a zlé čísla z americkej ekonomiky reagovali v poslednom období rastom, no aktuálne je to zase úplne inak. Akciám nepomohli ani horšie než očakávané čísla z tamojšieho trhu práce, keď podľa ADP vzniklo v septembri v USA 166 tis. nových pracovných miest mimo poľnohospodárstva.
V stredu tak bol na trhu pozorovateľný pokles akciových indexov a nákup „safe haven" aktív. Zlato a striebro pridali zhodne cez 2 %, americké vládne dlhopisy nesú o 3 bps. nižší výnos a USDCHF poklesol znova na chvíľu pod viac ako ročné minimá 0.90.
Po zatvorení parketov končí trio amerických benchmarkov nasledovne: Dow -0.40 % (trojtýždňové minimum), S&P -0.31 % a Nasdaq -0.08 %.