Predstavitelia čínskych technologických gigantov Baidu, Alibaba a Tencent na svojich kvartálnych konferenciách k výsledkom za prvý štvrťrok uviedli, aký postoj majú k pokroku v oblasti vývoja umelej inteligencie.
Riaditelia tieto generatívne modely na báze AI a ďalšie takzvané základné modely považujú za rovnako významný posun v technológii ako vznik smartfónov alebo internetu.
Ambície týchto technologických gigantov sú súčasťou rastúcej globálnej súťaže o vedúcu pozíciu v oblasti AI a prichádzajú v čase, keď sa napätie medzi Spojenými štátmi a Čínou stupňuje.
V období studenej vojny prebiehali technologické preteky na úrovni vesmírnych programov USA a Sovietskeho zväzu, ktoré mali demonštrovať silu technologického a vojenského pokroku danej krajiny a doviesť prvú ľudskú posádku na Mesiac. Dnes sme tieto technologické preteky vymenili za súťaž v hľadaní svätého grálu.
Kto rýchlejšie dokáže vyvinúť dokonalejšiu umelú inteligenciu, získa náskok pred ostatnými. AI, ktorá by dokázala popohnať ekonomickú silu krajiny a poskytnúť riešenia a odpovede na mnohé, dodnes nevyriešené otázky, by bola mocným nástrojom.
Nájdenie tohto svätého grálu múdrosti by malo za následok demonštráciu dominancie na technologickom poli a umožnilo urýchliť rast ekonomiky či vývoj nových patentov.
Práve umelá inteligencia a jej výpočtové schopnosti môžu byť kľúčom k dôležitým a prelomovým vedeckým objavom. Príchod ChatGPT odštartoval preteky v hľadaní svätého grálu a tí, ktorí sa ho zmocnia, môžu získať konkurenčnú výhodu.