V posledný júnový deň sa spoločnosti Apple podarilo dosiahnuť trhovú kapitalizáciu troch biliónov USD a zároveň sa stala vôbec prvou firmou v histórii, ktorá dokázala túto hranicu prekonať. Predtým si v auguste 2020 zaknihovala podobný úspech, keď ako prvá americká spoločnosť dosiahla aj trhovú kapitalizáciu v hodnote dvoch biliónov USD.
Desiatke najväčších firiem dominujú technológie
Zaujímavosťou je, že začiatkom roka 2022 už spoločnosť Apple trojbiliónovú hranicu na krátky časový úsek prekonala, no nestihla uzavrieť na daných hodnotách. Nakoniec si musela na tento moment počkať ďalší rok a pol. Akcie 30. júna zvýšili svoju hodnotu o 2,31 percenta na 193,97 USD a trhová kapitalizácia sa v tomto historicky dôležitom dni dostala na 3,05 bilióna USD.
Apple je najhodnotnejšia spoločnosť na svete, ktorá sa preslávila pokrokovými smartfónmi a inovatívnymi zariadeniami, ktoré si našli verných zákazníkov vo všetkých kútoch planéty. Druhé miesto v rebríčku zastáva technologická spoločnosť Microsoft a tretie miesto si drží saudskoarabský ropný a plynárenský gigant Saudi Aramco. Prvých desať miest v kapitalizácii postupne dopĺňajú Alphabet, Amazon, Nvidia, Tesla, Berkshire Hathaway, Meta Platforms a TSMC.
Ťažký rok 2022 ako prekážka
Spoločnosti Apple by sa tento míľnik podarilo dosiahnuť skôr, pokiaľ by neprišiel ťažký rok 2022, v ktorom technologický sektor utrpel vysoké straty kvôli mnohým faktorom, akými boli napríklad problémy v dodávateľskom reťazci. Avšak do polovice roka 2023 vzrástla cena akcií o 49 percent, čím sa trhová kapitalizácia spoločnosti zvýšila o viac ako 900 miliárd USD.
Od začiatku tohto roka vzrástli o viac ako 52 percent, čo ukazuje na priaznivý vývoj ovplyvnený výhodnými zmluvami či predstavením inovatívnych produktov. Vďaka umelej inteligencii sa dokázal technologický sektor v posledných mesiacoch rýchlo spamätať z predchádzajúceho obdobia. Aj ostatní giganti ako Microsoft, Alphabet a Meta Platforms sa síce tešili z integrácie tejto revolučnej novinky. Naopak, Apple umelú inteligenciu spomína len vo veľmi nízkej miere a pozornosť sústredí najmä na headset pre zmiešanú realitu Vision Pro.
História poznačená revolučnými úspechmi
Spoločnosť Apple vznikla 1. apríla 1976 v Los Altos v Kalifornii a odvtedy zaznamenala mnoho výrazných udalostí. Na jej začiatkoch stáli Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne. V roku 2000 bojovala o svojich päť miliárd v trhovej kapitalizácii, ktorými sa začala cesta revolučných vynálezov. Medzi prvé patril prehrávač iPod z roku 2001, vďaka ktorému si spoločnosť získala globálnu pozornosť investorov.
Ďalšiu revolúciu v technologickom svete sa Apple podarilo priniesť v roku 2007, keď predstavila svoj iPhone s dotykovým displejom, internetom a využívaním predošlého softvéru z iPodu, čím umožnila používateľom nosiť všetky tieto vymoženosti v jednom zariadení. V roku 2010 využila popularitu tabletov a priniesla svoj produkt iPad. V roku 2015 predstavila svetu iWatch nasledované slúchadlami AirPods a v predpandemickom období ešte stihla vydať Macbooky s čipom M1.
Tento rok bude definovať vyššie spomínaná náhlavná súprava pre zmiešanú realitu Vision Pro a ďalšie vylepšenia doterajších produktov.
Apple má do budúcnosti veľké plány a vďaka širokej fanúšikovskej základni, ktorá využíva celý ekosystém produktov s „odhryznutým jabĺčkom“, má dobré predpoklady pokračovať v doterajšom trende rastu hodnoty akcií.
Komentár analytika spoločnosti InvestaGO Matúša Mahúta.