Ako sa zmenilo biznis prostredie za posledných dvadsať rokov?Dreamstime
StoryEditor

Rodová nerovnosť v investičnom svete

24.09.2021, 13:04
Tzv. gender gap stále existuje aj napriek tomu, že žijeme vo svete nekonečných možností.

Žijeme v 21. storočí, kedy technologická a digitálna revolúcia prináša sofistikované riešenia v každej oblasti vrátane tej investičnej. Prirodzene sa stále dôležitejšou témou stáva rovnosť. Rovnaké príležitosti, platy, žiadne rozdiely, snažíme sa o elimináciu diskriminácie, či už rasovej, náboženskej alebo gendrovej.

Ale naozaj sa snažíme? V investičnom alebo bankovom sektore môžeme vidieť veľkú priepasť medzi mužmi a ženami. Tzv. gender gap stále existuje aj napriek tomu, že žijeme vo svete nekonečných možností.

Ženy investujú podstatne menej ako muži

Ak spriemerujeme percento rôznych skupín mužov a žien pri investíciách, vidíme zásadné rozdiely. Pri vlastníctve akcií je rozdiel viac ako polovičný (34 percent mužov vs. 20 percent žien), podobne pri podielových fondoch (23 percent mužov vs. 15 percent žien). Pri investovaní do kryptomien je rozdiel ešte väčší ako pri akciách, ETF, fondoch či nehnuteľnostiach. Čo je celkom paradox, pretože kryptomeny mali priniesť do tohto segmentu čerstvý vietor a slobodu. Podľa CNBC investuje do kryptomeny viac ako dvakrát toľko mužov ako žien (16 percent mužov vs. 7 percent žien).

CNBC

Americký prieskum z augusta 2021 prináša ale aj pozitívny pohľad, kedy sa „gender gap“ najviac zmenšil v prípade investovania do nehnuteľností. Pri ostatných „klasických“ formách investovania je rozdiel stále badateľný, avšak má zlepšujúcu sa tendenciu.

Problém sa začína už v detstve

Ženy sú už od skorého detstva vedené viac-menej k opatrnému správaniu. Muži sú viac vedení k dominantnosti, tzv. chlapskému správaniu a ku súťaživosti. Tieto zakorenené spôsoby výchovy ovplyvňujú neskoršie správanie sa v oblasti finančnej gramotnosti.

Podľa prieskumu spoločnosti Ypulse, úroveň sebavedomia dievčat klesá približne o 30 percent vo veku od 8 do 14 rokov, zatiaľ čo sebavedomie chlapcov vo veku 14 rokov chlapcov je o 27 percent vyššie. Sebavedomie hrá kritickú rolu pri investovaní. Ďalším problémom je nedostatok informácií. Deti je potrebné učiť narábať s financiami už od skorého veku. Finančná gramotnosť populácie je v niektorých krajinách na veľmi nízkej úrovni.

Finančná diskriminácia žien

Podľa štatistík ženy zarábajú stále oveľa menej ako muži, odchádzajú do dôchodku s priepastne rozdielnymi úsporami a ich finančné príjmy ovplyvňuje aj založenie rodiny. S podhodnotenou prácou pre ženy v rámci určitých sektorov nemá problémy iba Európa. V Austrálii je v súčasnosti platový rozdiel cca 13,4 percenta, podľa toho, o aké odvetvie ide. Európska únia je pravdepodobne na dobrej ceste znížiť tzv. gender gap v nasledujúcich rokoch.

Otázka rodovej rovnosti má aktuálne významné postavenie v rámci agendy EÚ. Európska komisia prišla s novým návrhom 4. marca 2021, ktorý má zaistiť rovnakú odmenu za rovnakú prácu pre obe pohlavia. Mala by sa teda zlepšiť informovanosť a transparentnosť odmeňovania a veľké spoločnosti budú povinné podávať správy o rozdieloch v odmeňovaní žien a mužov.

Nižšie platy pre ženy a finančná závislosť na mužoch počas materskej dovolenky logicky obmedzuje ich možnosť zapojiť sa do aktívneho finančného investovania. Situácia sa zlepšuje vďaka rôznym podporným projektom súkromných spoločností, napríklad bánk a sporiteľní, avšak jednotlivé vlády štátov majú stále čo dobiehať a zlepšovať v tejto problematike.

Preslávila sa aj napriek rodovej diskriminácii

Jednou z prvých žien, ktoré sa preslávili vo svete financií, bola Geraldine Weiss. Napriek vzdelaniu ju nechcela zamestnať žiadna investičná spoločnosť na lepšej ako asistentskej pozícii. Ona sa však rozhodla vypracovať sama. Naučila sa investovať z kníh, počúvala rozhovory jej rodičov a vyštudovala obchod a financie na vysokej škole.

V roku 1966 sa teda rozhodla vo veku 40 rokov založiť svoj vlastný projekt, a tým sa vyhla diskriminácii na základe pohlavia. V roku 1977 prišla ako hosť do obľúbeného programu PBS-TV „Wall Street Week with Louis Rukeyser“ a odhalila svoju identitu po dosiahnutí úspechu v súvislosti s jej projektom. Weissovej stratégia zameraná na dividendy predbehla stratégie odporúčané inými investormi a dosiahla nadpriemerné výnosy aj na chudobných trhoch.

Komentár hlavnej analytičky ProfitLevel Lucie Žárskej

01 - Modified: 2023-01-30 15:12:43 - Feat.: - Title: Niekoľko prepadákov jej nestačilo. Záborská chce opäť v parlamente otvoriť tému interrupcií 02 - Modified: 2023-01-27 15:47:26 - Feat.: - Title: Tesla plánuje expanziu 03 - Modified: 2023-01-19 15:58:25 - Feat.: - Title: Microsoft bude prepúšťať zamestnancov 04 - Modified: 2023-01-16 09:47:56 - Feat.: - Title: LVMH začína rok s novou šéfkou Dioru 05 - Modified: 2022-12-28 12:27:19 - Feat.: - Title: Porsche prichádza s novou generáciou paliva
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
31. január 2023 23:31