Pravdepodobnosť menového zásahu Európskej centrálnej banky narastá. Prezident ECB Mario Draghi uviedol, že je síce deflačné riziko v eurozóne limitované, napriek tomu ho nemožno úplne vylúčiť. Zároveň potom potvrdil, že je menová autorita pripravená využiť nástroje potrebné k nastoleniu cenovej stability.
"Riziko, že nezaplníte mandát cenovej stability je vyššia, než bolo pred šiestimi mesiacmi," uviedol Draghi v rozhovore pre nemecký denník Handelsblatt. "Nachádzame sa vo fáze technických príprav na úpravu rozsahu, rýchlosti a zloženie našich nástrojov, ktoré majú slúžiť na odvrátenie príliš dlhé periódy nízkej inflácie. V tejto otázke panuje vnútri rady jednomyseľnosť."
Hoci členovia rady súhlasia s odvrátením deflačných Talk, debata sa vedie na tému, aké konkrétne nástroje využiť. Aj preto má v úvode roka dôjsť ku komplexnej revízii doteraz využívaných nástrojov. Kľúčovou otázkou následne bude, či má menová autorita pristúpiť ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu, prípadne aké aktíva v rámci neho nakupovať. V tomto smere sa viacmenej počíta s možnosťou odkúpenia vládnych dlhopisov členov eurozóny. Samotný Draghi už predtým uviedol, že "ďalšie nekonvenčné opatrenia môžu zahŕňať nákupy rôznych aktív, a jedným z nich sú aj štátne dlhopisy,", na otázku nemeckého denníka, koľko prostriedkov ECB vydá na vládne dlhopisy potom teraz odpovedal, "že je to ťažké povedať ".
Výnosy na talianskych a španielskych dlhopisoch na správy reagovali poklesom. Spread medzi nemeckými a španielskymi dlhopismi dokonca po prvýkrát od roku 2010 klesol na 100 bps. Rovnako tak sa na najnižšiu úroveň od júna 2010 dostalo euro proti doláru.