Od nukleárnej katastrofy vo Fukušime ubehli už 3 roky a Japonsko od tej doby prehodnocuje svoju energetickú politiku a skúma možnosti využitia obnoviteľných zdrojov energie, najmä solárnej a veternej energie. Výsledkom je záväzok najviac postihnutej provincie Fukušima, že do roku 2040 sa bude 100% energie vyrábať z obnoviteľných prírodných zdrojov. Provincia má tak 25 rokov na to, aby odstavila výrobu energie nielen z jadra, ale aj všetkých druhov fosílnych palív. Fukušima pritom v súčasnosti získava z obnoviteľných zdrojov len 22% svojej energie.
100% energie z obnoviteľných zdrojov je skutočne ambiciózny plán, no Fukušima nie je jediná, ktorá si stanovila podobné ciele. Európska únia tiež pritvrdila, keď tento týždeň stanovila nový cieľ - 27% energie by sa malo do roku 2030 vyrábať z obnoviteľných zdrojov. V Nemecku , ktoré si v obmedzovaní nukleárnej energie zobralo Japonsko za príklad, už vyše 74 krajov a obcí dosiahlo 100% vyprodukovanej energie z obnoviteľných zdrojov. Okrem Fukušimy sa k rovnakému cieľu pridala aj ďalšia japonská provincia Nagano, ktorá si ale dosiahnutie cieľu predĺžila o 10 rokov.
Strach obyvateľov Japonska zo zopakovania podobnej katastrofy z roku 2011 je naozaj výrazný. Nedávny prieskum ukázal, že až 53% Japoncov chce, aby sa jadrové elektrárne postupne uzatvorili a 23% požaduje ich okamžité vyradenie z prevádzky. Jadrová energia sa pritom v mnohých krajinách považuje za jedno z riešení klimatických zmien, nakoľko sa pri výrobe energie z jadra nevypúšťajú do ovzdušia emisie oxidu uhličitého. Paradoxne, národná vláda v Japonsku je aj napriek rozšírenej nedôvere verejnosti v nukleárnu technológiu tiež zástancom jadra.
Jadrovú energiu preto nie je nutné úplne zavrhnúť. Tak ako mnohé iné odvetvia, aj toto profituje zo stále nových inovácií, ktoré prinášajú čoraz bezpečnejšie a menej nákladné riešenia. Jedným z takýchto riešení je aj malý modulárny reaktor, ktorý momentálne vyvíjajú vo viacerých krajinách a ktorý by mal poskytnúť nákladovo efektívnu energetickú alternatívu oproti súčasným jadrovým elektrárňam. Výkon a veľkosť reaktora je porovnateľne menšia ako bežný reaktor v jadrovej elektrárni, no nepotrebuje toľko miesta a ani zvýšenú bezpečnosť.
Medzi spoločnosti, ktoré vyvíjajú tento reaktor, patrí napríklad aj americký Westinghouse, v ktorom je majoritným akcionárom práve japonská spoločnosť Toshiba. Momentálne sa ale Westinghouse z výskumu nového reaktora dočasne stiahol, nakoľko nemá na trhu dostatok záujemcov. No možno práve rozvoj tohto reaktora, respektíve jemu podobných model, ktoré posúvajú toto odvetvie dopredu, môže pomôcť prekonať obavy z doterajších technológii využívaných v jadrovom priemysle a tiež zvíťaziť v boji proti klimatickým zmenám.
Patria Online
Obchodovanie: www.patria-direct.sk
Spravodajstvo: www.patria.cz