Otázka, či už možno považovať akcie biotechnologických spoločností za bublinu, vŕta v hlave mnohým investorom. Koniec koncov, po takmer 70% raste za posledný rok je takáto úvaha celkom logická. Akcie biotech firiem nezastavili ani januárové výpredaje – zatiaľ čo akciové indexy stratili od začiatku roka približne 5%, cena hlavných biotechnologických ETF stúpla o 6% až 12%.
Aj keď sa tieto hodnoty môžu zdať ako extrémne vysoké, netreba zabúdať na fakt, že biotech spoločnosti patrili dlhú dobu medzi ignorované investície. Trvalo až dlhých 11 rokov, kým sa ich akcie vyšplhali na úrovne z rokov 1999-2000. Počas tohto obdobia bolo ale dosiahnutých viacero prelomov. Jedným z nich je aj rapídne zníženie nákladov na rozlúštenie ľudského genómu. Kým v septembri 2001 predstavovali náklady približne 95 miliónov dolárov, v apríli 2008 klesla táto suma na 1,35 milióna dolárov a dnes je to už len 5826 dolárov. Po dlhom období objavov a znižovania nákladov by tak mohlo nasledovať obdobie širokej implementácie a s ním súvisiaci rast ziskov týchto spoločností.
Mnoho investorov ale odrádza ich komplikované a tým pádom aj ťažko analyzovateľné podnikanie. Porovnávať kvalitu výskumu a produktov jednotlivých spoločností je nepomerne náročnejšie ako analýza spoločností tzv. starej ekonomiky (železnice, ťažba komodít, vodárne a pod.). Z tohto dôvodu veľa investorov preferuje investíciu prostredníctvom ETF, ktoré zahŕňajú akcie väčšieho množstva spoločností. Okrem rozloženia rizika to pre investorov znamená aj väčšiu šancu, že sa v ich portfóliu bude nachádzať aj pár výnimočne úspešných spoločností. Pre hodnotovo orientovaných investorov predstavuje ale hlavný problém vysoký násobok, ktorý musia platiť za zisky týchto spoločností (P/E). Ten je v súčasnosti približne 30, čo z nich rozhodne nerobí fundamentálne lacnú investíciu.
Investori, ktorí sa rozhodnú úplne ignorovať biotech len na základe vyšších valuácií, by sa ale mohli pripraviť o možnosť podieľať sa na ďalších prevratných objavoch a zodpovedajúcich nárastoch cien akcií. Vyššie násobky P/E v odvetví biotechu môžu byť ospravedlniteľné pri zohľadnení budúceho rastu, keďže priemerné tempo rastu celého odvetvia je približne 20% p.a.
V prípade individuálnych spoločností môže byť toto tempo samozrejme aj niekoľkonásobne vyššie. Pri výbere kvalitnej spoločnosti s výrazným rastovým potenciálom teda nemusí byť problémom ani jej relatívne vyššia cena. V podobnej situácii sa kedysi nachádzali aj technologické spoločnosti. V apríli 2003, teda pred necelými 11 rokmi, stála jedna akcia spoločnosti Apple približne 7 dolárov, čo v tej dobe predstavovalo ocenenie na úrovni takmer 300-násobku ziskov. Napriek tomu ale následný rast ziskov viac ako ospravedlnil takýto vysoký násobok P/E. Pri dnešnej cene akcií spoločnosti Apple okolo 500 dolárov za akciu zhodnotili investori z roku 2003 svoj vklad až 71-násobne...
Patria Online
Obchodovanie: www.patria-direct.sk
Spravodajstvo: www.patria.cz