StoryEditor

Exukúcia sa dá odložiť

08.12.2008, 23:00
Autor:
zkzk

Dlžník sa aj s manželkou dostal do nezávideniahodnej situácie. Má na krku exekútorov, pretože v poslednom období nebol neschopný splácať svoje finančné záväzky. Zobral si úvery od viacerých bankových aj nebankových spoločností. Aké má možnosti dostať sa z tejto situácie, okrem osobného bankrotu?
Treba pokračovať aspoň v čiastočnom splácaní dlhov. Ak je vykonávaná exekúcia, splácanie pokračuje bez ohľadu na to, či si to dlžník želá alebo nie. Pokiaľ by veriteľ súhlasil, je možnosť dohodnúť sa s ním na splátkach, ktoré budú primerané príjmu dlžníka. Ak veriteľ so splátkami alebo s výškou splátok nesúhlasí, nie je možné donútiť ho k dohode o splátkach.
Ďalšou možnosťou je požiadať v prípade exekúcie súd o dočasný odklad exekúcie, ak by sa dlžník bez svojej viny ocitol prechodne v takej situácii, že by okamžitá exekúcia mohla mať pre neho alebo pre členov jeho rodiny zvlášť nepriaznivé následky. Takýto odklad exekúcie nie je možné žiadať opätovne, ak ho už raz súd povolí. Zároveň ide o dočasné riešenie problému, ak je situácia veľmi vážna. V každom prípade treba podobným situáciám skôr predchádzať. Ak raz dlh vznikol, základným princípom je, že dlžník je povinný dlh veriteľovi uhradiť, a to dobrovoľne alebo nedobrovoľne.
Zdroj: Katarína Mikulová, Centrum právnej pomoci, Bratislava

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/osobne-financie, menuAlias = osobne-financie, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. február 2023 02:32