StoryEditor

Staviame nové vodovody za miliardy

14.03.2006, 23:00
Takmer 55 miliónov eur z fondu ISPA dostala Severoslovenská vodárenská spoločnosť (SeVS) v Žiline na významné ekologické stavby v Turci, Liptove a na Považí, ktoré zlepšia zásobovanie obyvateľov vodou, dobuduje sa kanalizácia a zmodernizujú sa čistiarne odpadových vôd. Podľa EK všetky stavby musia byť hotové do konca roku 2007.

Slovensko vo veľkom začalo investovať do nových vodovodov a kanalizácie. Vodárne rozbiehajú miliardové investície. Peniaze čerpajú najmä z európskych štrukturálnych fondov. Brusel sa finančnými injekciami snaží vyrovnať priepastné rozdiely v kvalite infraštruktúry v únii. Napríklad z 1,2 milióna obyvateľov východného Slovenska sú na verejný vodovod napojené necelé tri štvrtiny ľudí a kanalizáciu má len zhruba polovica obyvateľov.

Zaostalé regióny
Severoslovenská vodárenská spoločnosť
v týchto dňoch vyhodnocuje medzinárodnú súťaž na projekty zásobovania vodou, odkanalizovania a čistenia odpadových vôd Oravy a horných Kysúc. Projekty na severe Slovenska chce začať stavať ešte tento rok a dokončiť v roku 2008.
V tomto roku začnú s novými projektmi aj na východnom Slovensku. Východoslovenská vodárenská spoločnosť spustí projekty zamerané na zabezpečenie pitnej vody v povodiach Torysy a Tople. Obidva projekty by mali vyjsť na 93,2 milióna eur, čo je takmer tri a pol miliardy korún. Predpokladaný termín ukončenia je december 2009.

Brusel platí
Väčšina investovaných peňazí pochádza z európskych verejných zdrojov. Napríklad vodárne na východnom Slovensku majú rozbehnutých osem projektov za 6,3 miliardy korún, na ktorých financovaní sa Kohézny fond a štrukturálne eurofondy podieľajú takmer deväťdesiatimi percentami.
Z osmičky vodárenských spoločností využívajú v najvyššej miere eurofondy práve vodárne na východnom Slovensku. Súvisí to najmä s najnižšou rozvinutosťou infraštruktúry v tejto časti Slovenska. Výrazne pozadu však neostávajú ani ostatní. Takmer 55 miliónov eur, čiže vyše dve miliardy korún, dostali z fondu ISPA vodárne na severnom Slovensku.
Platí, že čím je región vyspelejší, tým menej peňazí z eurofondov čerpá. Napríklad Bratislavská vodárenská spoločnosť vlani preinvestovala 791,4 milióna korún, z ktorých len 5,6 milióna pochádzalo z fondov Európskej únie. Únia totiž podporuje najmä projekty v regiónoch, v ktorých je hrubý domáci produkt nižší ako 75 percent európskeho priemeru.

Nielen potrubia
Vodárenské spoločnosti vo vyspelých častiach Slovenska sa nesústreďujú už na rekonštrukcie sietí, ale čoraz väčšmi ich zaujíma zefektívňovanie ich prevádzky. Prvý investičný projekt, ktorý sa nezameriava na rekonštrukciu infraštruktúry, spustia tento rok vodárne v Bratislave a okolí.
Do konca mája Bratislavská vodárenská spoločnosť podľa riaditeľa Daniela Gemerana skončí analytické práce pre zavedenie nového integrovaného systému riadenia. Vodárne si od neho sľubujú zníženie nákladov v oblasti prevádzky technologickej výroby, strát vody či opravy a údržby.

Nový biznis
Prechod vodárenských podnikov vo vyspelých regiónoch na technologické investície dáva príležitosti získať zákazky aj iným ako stavebných firmám. Dodávateľom systému pre Bratislavskú vodárenskú spoločnosť je na základe verejnej súťaže združenie firiem pod vedením Siemensu.
Štart prevádzky nového systému plánujú bratislavské vodárne od novembra 2006, pričom projekt by mal byť plne funkčný do konca novembra 2007. "Zmluva o outsourcingu služieb pre integrovaný systém riadenia trvá do konca roka 2011, náklady za celé šesťročné obdobie predstavujú približne 580 miliónov korún," citovala agentúra SITA Gemerana.

Siemens bez konkurencie
"Na Slovensku chceme a budeme expandovať," vyhlásil Joergen Ole Haslestad, riaditeľ divízie riešení a služieb pre priemysel korporácie Siemens. Tvrdí, že ani o pár rokov, keď s technologickými inováciami skončia aj iné slovenské vodárenské podniky, divízia na Slovensku kufre nezbalí. "Po expanzii prídu roky stabilizácie. Počas nich budeme u vás zabezpečovať servis," uvažuje šéf divízie Haslestad.
Nemecký Siemens nemá prakticky žiadneho veľkého globálneho konkurenta v oblasti poskytovania integrovaného systému riadenia vodárenských podnikov. Po akvizíciách spoločností U.S. Filters a VA Tech "nám konkurujú len malí regionálni hráči, ktorí sú priamo na mieste", podotkol Haslestad. Odvetvie na celom svete vlani zaznamenalo obrat okolo 35 miliárd eur, čo je v prepočte zhruba 1,3 bilióna korún. V Európskej únii sa preinvestovala zhruba štvrtina z týchto peňazí.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. december 2022 22:01