StoryEditor

Priemyselná zóna pri Trenčíne pritiahla investorov

01.03.2006, 23:00
Takmer 600 ľudí nájde prácu v priemyselnej zóne obce Trenčianske Stankovce, ktorá sa rozprestiera na ploche desiatich hektárov a bude v nej pôsobiť šesť firiem. Budú sa tam vyrábať komponenty do vykurovacej techniky, pre automobilový priemysel, zdravotnícka technika a časť zóny zaberie aj autodoprava.

Pri Trenčíne vzniká desaťhektárová priemyselná zóna. V Trenčianskych Stankovciach bude pôsobiť šesť firiem a spolu budú zamestnávať zhruba šesťsto ľudí. Noví investori tam budú vyrábať komponenty do vykurovacej techniky či automobilový priemysel a zdravotnícku techniku. Časť zóny zaberie aj autodoprava.
V prevádzke je už Vaillant Industrial Slovakia, ktorý vyrába moduly pre kotly na vykurovanie a ohrev vody. Podľa informácií vedenia závodu pri plánovanej výrobe dvoch miliónov komponentov dosiahne spoločnosť tržby sto miliónov eur, čo je v prepočte zhruba 3,7 miliardy korún. Firma dnes zamestnáva 180 ľudí a do konca roka ich má byť 250.
Starostka Trenčianskych Stankoviec Eva Beňovičová avizuje, že v priemyselnej zóne najneskôr do konca roka postaví halu firma slovenská pobočka francúzskeho koncernu Heuliez a bude v nej vyrábať mechanické moduly do áut značky Opel. V lete majú začať stavať závody aj firmy MCD, Universe Slovensko a Europin. Okrem nich bude v trenčianskej priemyselnej zóne aj slovenská firma Denis Lauko.
"Priemyselná zóna má dobré napojenie na diaľnicu do Bratislavy a je tu dosť kvalifikovaných ľudí, ktorí predtým pracovali v Trenčíne. Mnohí z nich sú občania Trenčianskych Stankoviec a okolitých dedín. Firmy im ponúkajú primerané platy, zaškolenie v Nemecku alebo vo Francúzsku," hovorí Beňovičová.
Priemyselnú zónu začala obec budovať v roku 2003 z vlastných peňazí. Nepožiadala o štátnu pomoc, pretože podľa starostky je to veľmi zdĺhavé a investori neradi čakajú. Pozemky firmám obec predáva a investori z nich platia daň z nehnuteľností, čo podľa Beňovičovej prináša významné príjmy do obecného rozpočtu.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. december 2022 14:21