StoryEditor

Bausch & Lomb verí kvalite radu výrobkov ReNu

18.04.2006, 00:00

Farmaceutická spoločnosť Baush & Lomb nemá zatiaľ v úmysle úplne stiahnuť z trhu roztok na čistenie šošoviek ReNu, ktorá obsahuje zvlhčovaciu zložku MoistureLoc. Vo svojom predbežnom vyhlásení tak firma reagovala na správu, že jej čistiaci roztok spôsobuje očné infekcie, ktoré môžu údajne viesť až k oslepnutiu, napísala agentúra Bloomberg.
"Spoločnosť urobí všetko pre to, aby presvedčila zákazníkov o kvalite svojho produktu," upozornil šéf spoločnosti Ron Zarrella. Supermarkety a lekárne na celom území USA po zatiaľ nepotvrdených správach začali roztok ihneď sťahovať z pultov svojich predajní.

Bausch & Lomb dočasne zastavil distribúciu

Distribúciu ReNu spoločnosť len dočasne pozastavila. Americké stredisko na kontroly chorôb a prevencie už prešetruje 109 sťažností pacientov s výskytom očnej infekcie v 17 štátoch USA. Informácie o infekcii už zaznamenali aj v Singapure, Hongkongu a Malajzii. Zatiaľ v 26 prípadoch sťažovatelia uvádzajú, že používali roztok ReNu alebo jeho generickú verziu, napísala agentúra Reuters.
Podľa informácií, ktoré Hospodárskym novinám poskytli v bratislavských lekárňach, sú prípravky radu ReNu distribuované a voľne predajné už niekoľko rokov aj na Slovensku. Zatiaľ žiadne sťažnosti užívateľov prípravku nezaznamenal ani Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Ten sa bude informáciami o možnej zdravotnej škodlivosti roztoku zaoberať a informovať sa u jeho výrobcu. Bližšie informácie pravdepodobne zverejní už tento týždeň.

Vyšetrovanie ohrozuje dobré meno značky

Prebiehajúce vyšetrovanie môže vážne poškodiť predať celej rady produktov ReNu, upozornil analytik Steven Hamill zo spoločnosti Piper Jaffray & Co. "Spoločnosť má teraz k dipozícii skutočne len pár dní na to, aby dokázala, že jej produkt je bezpečný," dodal. Analytici aj investori sa však obávajú, že vyšetrovanie potrvá celé týždne.
"Pokiaľ sa ukáže, že neexistuje žiadne prepojenie medzi roztokom a očnou infekciou, Bausch & Lomb si potvrdí povesť zodpovednej firmy. Pokiaľ sa však ukáže, že tu existuje určité prepojenie, dostane sa okamžite pod paľbu kritiky za to, že neurobil nič pri výskyte prvých problémov," citoval denník Los Angeles Times Tima Westerbecka zo spoločnosti Lipman Hearne.
Akcie firmy sa krátko po zverejnení znížili o sedem percent ( o 3,42 dolára za akciu) na 45,61 dolára za akciu. Za posledných 15 dní celková hodnota akcií Bausch & Lomb klesla o 32 percent, čím sa znížila jej trhová hodnota o 1,18 miliardy dolárov. Predaj čistiaceho roztoku ReNu so zložkou MoistureLoc priniesol spoločnosti v minulom roku tržby 45 miliónov dolárov. Na celkových tržbách firmy sa produkty pre starostlivosť o očné šošovky podieľajú 23 percentami. Šéf spoločnosti verí, že sa jeho firme podarí presvedčiť aspoň 30 miliónov Američanov, aby prešli aspoň k používaniu ďalšieho z radu produktov na čistenie šošoviek ReNu Multi-Plus. V súčasnosti používa v USA konktaktné šošovky viac než 35 miliónov ľudí.

Prvá sťažnosť sa objavila v Singapure

Po prvý krát sa vyšší počet infekčných ochorení očí u užívateľovi produktov Bausch & Lomb objavil v Singapure. Podľa vyšetrovania tamojších úradov boli údajne na príčine produkty radu ReNu. Krátko potom požiadali oficálni predstavitelia spoločnosť o stiahnutieri produktov z pultov.
Spoločnosť je presvedčená, že problém z roztokom nezasiahne je aktivity na ostatných trhoch. V Európe alebo Číne sa zatiaľ žiadne sťažnosti neobjavili, citovala šéfa spoločnosti agentúra AFP.
Stiahnutie prodktu z ázijského trhu zníži očakávané tržby spoločnosti v prvom štvrťroku tohto roka o viac než 10 miliónov odlárov. Sťažnosti v Hongkongu a Singapure totiž negatívne ovplyvnili aj predaj v ostatných ázijkých krajinách, uviedla firma.
Spoločnosť Bausch & Lomb, založená v roku 1853, sídli v Rochesteri v štáte New York. V súčasnosti zamestnáva asi 13 700 ľudí na celom svete. Jej produkty sa predávajú vo viac než 100 krajinách. V roku 2004 firma zaznamenala tržby vo výške 2,2 miliardy dolárov.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
18. august 2022 02:03