StoryEditor

Černák berie do rúk Boženu

25.05.2009, 00:00

Strojárska fabrika WAY Industry z Krupiny, ktorá je známa najmä produkciou odmínovacích zariadení Božena, zmenila majiteľa. Novým majoritným akcionárom sa stala skupina Sitno Holding, za ktorou stojí niekdajší minister hospodárstva a v súčasnosti vlastník viacerých priemyselných podnikov Ľudovít Černák. Ten zadlženú spoločnosť odkúpil od košicej eseročky Invest-Kapital Services. Krupinského výrobcu obrannej i civilnej techniky tak fakticky zachránil pred vstupom do konkurzu, ktorý mu reálne hrozil.

Plánujú ozdravenie
Nový vlastník avizuje, že fabriku ozdraví a plánuje v nej zachovať pôvodný výrobný program. Ten okrem odmínovacích kompletov Božena zahŕňa aj stavebné stroje. "WAY Industry má dobrý výrobný program a chceme ho zachovať aj do budúcnosti. Všetky naše kroky smerujú k tomu, aby bola výroba vo fabrike zachovaná v pôvodnom rozsahu i štruktúre," potvrdil pre HN generálny riaditeľ podniku Milan Slašťan.

Strojárska firma v rámci opatrení súvisiacich s hospodárskou krízou prepustila 272 ľudí. Prepúšťanie začalo ešte bývalé vedenie firmy koncom uplynulého roka. Poslední zamestnanci, ktorým plynie výpovedná lehota, odídu z firmy do konca júna. Podľa Slašťana tieto kroky súvisia s nevyhnutnou redukciou nákladových položiek, aby podnik mohol bez problémov fungovať aj v budúcnosti. V súčasnosti v Krupine zamestnávajú okolo 240 ľudí a ďalšie výraznejšie znižovanie stavov už neplánujú. Sitno Holding okrem tohto podniku vlastní podiely aj vo fabrikách Stredoslovenské strojárne Sitno, PPS Group, Elka, Vývoj Martin, Eolica Slovensko a Pramac Slovensko.

Rozdielny záujem
WAY Industry vlani predala iba desať odmínovacích zariadení Božena. V tomto roku by to mal byť dvojnásobok. "Je to špecifická komodita, kde existujú dosť veľké časové výkyvy predaja. Vlaňajšok bol veľmi slabý. Tento rok však aj napriek hospodárskej kríze evidujeme omnoho viac objednávok," tvrdí riaditeľ, podľa ktorého to súvisí najmä so štruktúrou ich zákazníkov.


Odberateľmi sú najmä zahraničné armády a rôzne humanitárne organizácie. Jednu z takýchto nadácií, ktorá sa zaoberá odmínovaním pozemkov v rozvojových krajinách postihnutých vojnovými konfliktmi, založila aj britská princezná Diana.

Hospodárska kríza omnoho viac postihla segment stavebnej techniky. V prípade krupinského podniku ju reprezentujú šmykom riadené nakladače predávané pod názvom Locust. "Ich výroba bola v tomto roku na dva mesiace prerušená. Teraz sme ju opäť obnovili a do konca decembra plánujeme predaj 200 až 260 kusov," konštatuje Slašťan. Aj v prípade, že sa tieto plány vydaria, pôjde o výrazný prepad odbytu. Vlani totiž Way Industry predala až 580 nakladačov a dosiahla tržby 580 miliónov korún. Tohtoročné tržby si vedenie podniku netrúfa odhadnúť. Závisia totiž vývoja na trhu a od viacerých ďalších faktorov, ktoré je zatiaľ ťažké predvídať.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. december 2022 22:14