StoryEditor

Barometer rastu súkromnej spotreby

30.08.2004, 00:00
Spotrebiteľská dôvera je v krajinách Európskej únie nízka. Potvrdil to aj prieskum dôvery spotrebiteľov v Nemecku, ktorý v piatok zverejnila skupina pre prieskum trhu GfK.

Spotrebiteľská dôvera je vo väčšine krajín Európskej únie nízka. Potvrdil to aj prieskum v Nemecku, ktorý v piatok zverejnila skupina GfK. Pesimizmus Nemcov pramení z obáv o vývoj budúcich príjmov, z kritiky vládnych reforiem trhu práce a zo zvyšovania cien ropy. Celkový index spotrebiteľskej dôvery na september medziročne klesol z 3,8 na 2 body. Niektoré ukazovatele sa však začali vyvíjať priaznivejšie. Vzrástol záujem kupovať drahé tovary a vyššia je aj dôvera k budúcemu ekonomickému vývoju. Súčasný hospodársky rast Nemecka ťahá export, nie domáca spotreba, čo robí ekonomiku závislou od vývoja v iných krajinách.
Vo Veľkej Británii hospodársky rast na rozdiel od Nemecka i v druhom štvrťroku najviac ovplyvňovala spotreba domácností. Národný štatistický úrad potvrdil predpovede 3,7-percentného rastu HDP, ktorý je najvyšší od roku 2000. "Najzaujímavejší je rast spotreby domácností, ktorý sa za predchádzajúce tri mesiace zvýšil až o 1,1 percenta," uviedol pre Reuters ekonóm Societe Generale Brian Hilliard. Aj keď sa takýto rast pravdepodobne neudrží, bude podľa neho aj v treťom štvrťroku silný. Spotrebiteľská dôvera v Británii však napriek pozitívnemu vývoju ekonomiky stále klesá a v auguste bola najnižšia za posledných osem mesiacov. Dôvodom bola aj séria zvyšovania úrokových mier, ktoré Bank of England upravila od novembra minulého roka už päťkrát.
Hodnotenia celkového indexu spotrebiteľskej dôvery sú pre ekonómov indikátorom budúceho rastu súkromnej spotreby. Postupný pozitívny vývoj v spotrebiteľskom barometri zaznamenáva na Slovensku štatistický úrad od minulého roku, keď sa dôvera zvýšila o 11,9 bodu. Stále je však v záporných číslach a pod celkovým priemerom Európskej únie, ale sú náznaky určitých zmien. Mierne sa zlepšili plány nákupov drahších položiek do domácností, aj keď úvahy o väčších investíciách päť percent domácností. Kritické hodnotenie ekonomickej situácie na Slovensku kleslo zo 70 percent začiatkom roka na 50 percent pri poslednom júlovom prieskume. O hospodárskej situácii v krajine si pätina Slovákov myslí, že sa v priebehu nasledujúcich dvanástich mesiacov zlepší, tretina opýtaných je presvedčená, že zostane rovnaká, a viac než dve pätiny oslovených počítajú so zhoršením.

Spotrebiteľská dôvera v niektorých členských štátoch Európskej únie
 

Indikátor spotrebiteľskej dôvery

2004

Slovenská republika

Česká republika

Maďarsko

Poľsko

Spolková republika Nemecko

Veľká Británia

Európska únia spolu

január

-32

-21

-33

-31

-16

-3

-13

apríl

-26

-21

-32

-30

-17

-2

-12

júl

-22

-10

-25

-26

-17

-4

-12

Zdroj: Štatistický úrad SR

01 - Modified: 2012-08-31 08:27:24 - Feat.: 0 - Title: Finančná pomoc má zmysel len pre Taliansko
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. jún 2022 17:24