StoryEditor

Afganistan trpí kvôli svojim dobrodincom

22.09.2003, 00:00

Medzinárodná komunita koncom jesene v roku 2001 pripravila peniaze na obnovu Afganistanu po páde talibanského režimu, no koordinácia jednotlivých programov naďalej pokrivkáva. Zástupcovia Afganistanu sa sťažujú, že programy na seba nenadväzujú, záplava charitatívnych organizácií deformuje ceny. "Zahraniční partneri nás zväčša postavia pred hotovú vec," hovorí minister pre obnovu Amin Farhang. Mnohí odborníci, ktorí prišli do Kábulu, sa správajú ako "vševedúci" a niektoré organizácie dokonca kladú svoje vlastné záujmy do popredia: najkrajšie domy, platy až do výšky 15 tis. USD, najlepšie autá. "A pritom sú to peniaze, ktoré mali byť použité na obnovu," zdôrazňuje Farhang.
Navyše donorské krajiny si samy vybrali ťažisko svojej pomoci, no namiesto plánovania postupu v spolupráci s partnerskými afganskými ministerstvami prichádzajú s hotovými konceptmi. Afganským predstaviteľom tak väčšinou nezostáva nič iné, len celé návrhy akceptovať alebo ich úplne odmietnuť, hovorí prezident spoločnosti Siemens Afghanistan Golam Saši Hassanzadáh.
Prílev pomocníkov zo zahraničia navyše zintenzívnil únik mozgov. Mnohých odborníkov, ktorí mohli pracovať na niektorom z ministerstiev, krajina stratila počas 23 rokov občianskych vojen. "Na ministerstvách často pracujú len dvaja alebo traja ľudí," hovorí Šafik Gawhari zo Spoločnosti pre technickú spoluprácu (STS) v Kábule. O tých málo ľudí, ktorí ešte dnes disponujú odbornými vedomosťami, sa dnes vedú tvrdé boje. "Inžinierovi musím ponúknuť troj- až štvornásobok normálneho platu, ktorý sa pohybuje na úrovni 300 USD," hovorí Hassanzadáh. No aj v takom prípade hrozí, že mu ho ponukou 2 tis. USD odláka niektorá charitatívna organizácia.
Tzv. ekonomika OSN úplne zdeformovala ceny, či už bytov alebo hračiek. V obchodoch vládnu západné ceny, keďže tovar väčšinou kupujú cudzinci, a tí sú obyčajne oslobodení od daní. V Kábule teda rastú obavy, že rozvoj stavebníctva, obchodu a služieb bude mať len krátke trvanie. Keď organizácie rozdajú svoje peniaze, opäť hrozí zastavenie konjunktúry. Kritici preto žiadajú dlhodobejšiu pomoc pri obnove. STS mieni vybudovať remeselné oblasti a na tento účel predáva alebo prenajíma pozemky v štátnom vlastníctve. Okrem toho v Kábule začala pracovať Agentúra pre podporu investícií (ISA), ktorá má uľahčiť život zahraničných investorov.
Právnu základňu na činnosť zahraničných subjektov čoskoro vytvorí návrh nového investičného zákona. V spolupráci s Nemeckom sa do návrhu dostali viaceré kľúčové body, napríklad zákon umožní 100-percentné zahraničné vlastníctvo a prenájom pozemkov a pôdy na 50 rokov, dovoz a vývoz investičného tovaru oslobodzuje od daní a povoľuje repatriáciu 100 % ziskov. Okrem toho môže ISA, ktorú budú tvoriť sedem ministrov a dvaja zástupcovia hospodárstva, sama schváliť investície až do 3 mil. USD. Tento krok má zjednodušiť rozhodovací proces, ktorý je vzhľadom na 30 ministerstiev skôr zdĺhavý.
Afganistanu však doteraz chýba dôležitá infraštruktúra. Najväčším nedostatkom sú výpadky v zásobovaní energiou, keďže dve zastarané vodné elektrárne v Sarubi a Mahipare dodávajú sotva 100 megawattov. No energia nepatrí medzi priority obnovy. (hn/sz)

Pomoc pre Afganistan

- prísľub medzinárodnej komunity do roku 2006: 4,5 mld. USD
- náklady na obnovu do roku 2012 podľa odhadu OSN: 14,5 mld. USD
- záväzok Európskej únie do roku 2006: minimálne A62,1 mld. USD

Zdroj: Handelsblatt

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. jún 2023 06:01