Žilinská firma Hyza získala vývozné číslo SK 133 na export hydiny a jej výrobkov do krajín Európskej únie. Podľa generálneho riaditeľa Ľuboša Gabčíka to súvisí s rekonštrukciou závodu, pričom 20 projektov bude stáť dovedna 270 miliónov korún. Za 200 miliónov korún už projekty ukončili a polovica z nich je financovaná z fondu SAPARD, ostatné peniaze sú z vlastných zdrojov Hyzy. Splnenie európskych noriem si vyžiadalo investície do úprav výrobných a ďalších priestorov, ale aj do nákupu nových technologických liniek. V súčasnosti je už výroba vo fabrike konkurencieschopná európskemu trhu. "Pre nás sú prioritou hygienické normy platné v únii. Zvýšenie kapacity nám umožní zaviesť aj dvojzmennú prevádzku, pričom moderné technológie usporia 10 percent ľudskej práce. Sme pripravení nahradiť výpadok ostatných hydinární na Slovensku, pokiaľ neprejdú veterinárnymi kontrolami. Napriek tomu, že spotreba hydinového mäsa na Slovensku rastie, produkcia nestúpla. Na našich výrobcov tlačili lacné dovozy, najmä z Číny. Po 1. máji platí spoločná poľnohospodárska politika Európskej únie aj na Slovensku. Znamená to, že clo pri dovoze hydiny z tretích krajín sa bude odvíjať od pevnej ceny za kilogram, čo je v súčasnosti 0,672 eur. Ochráni nás to pred dumpingovými dovozmi. Obstáť doma aj vonku by sme mali aj preto, že európske štáty už nebudú môcť dotovať výrobu hydiny, " zdôraznil Gabčík.
Žilinská Hyza ročne spracuje 24 tisíc brojlerov a do dvoch rokov chce produkciu zvýšiť na 35 tisíc ton. Zhruba 40 percent produkcie predáva v supermarketoch, o dva roky by chcela do tohto typu predajní dodávať až 75 percent svojej výroby. Hyza Žilina, THP Topoľčany a Hydina ZK Košice patria medzi najväčšie hydinárske podniky na Slovensku. Tieto tri firmy zabezpečujú približne 67 percent spotreby hydiny a hydinových výrobkov v krajine.
StoryEditor
Hyza môže vyvážať do Európskej únie
Žilinská firma Hyza získala vývozné číslo SK 133 na exoport hydiny a jej výrobkov do krajín Európskej únie. Podľa generálneho riaditeľa Ľuboša Gabčíka súvisí to z rekonštrukciou závodu, pričom 20 projektov bude stáť dovedna 270 mil. Sk. Za 200 miliónov už projekty ukončili a polovica z nich je financovaná z fondu SAPARD, ostatné peniaze sú z vlastných zdrojov Hyzy.