StoryEditor

Ericsson čelí poklesu predaja a objednávok

02.10.2002, 00:00

Podľa najnovších informácií sa kríza Ericssonu ďalej prehlbuje. Táto švédska telekomunikačná skupina totiž oficiálne oznámila, že čelí opätovnému poklesu predaja a znížil sa aj celkový objem nových objednávok. Vedenie Ericssonu varovalo, že predaj a osobitne nové objednávky klesnú v terajšom kvartáli pod úroveň druhého štvrťroka 2002, hoci bližšie nešpecifikovalo, aký bude momentálny prepad v dvoch uvedených ukazovateľoch.
V konkrétnych číslach to však znamená, že tieto údaje budú nižšie v komparácii s predchádzajúcim trojmesačným obdobím, keď predaj dosiahol úroveň 38,5 miliardy švédskych korún (4,15 miliardy USD) a nové objednávky predstavovali úhrnnú hodnotu 35,3 miliardy švédskych korún.
V každom prípade sú finančné hodnoty predaja a objednávok z tohto roku zhruba o 30 % nižšie v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka. Švédska telekomunikačná skupina síce neráta s výraznejším poklesom zisku, no jej prognóza na 3. štvrťrok ilustruje fakt, že telekomunikačný trh je aj naďalej značne nestabilný. Ericsson tiež v oficiálnom vyhlásení dodal, že jeho pozícia sa prakticky nelíši od ostatných dodávateľov telekomunikačných komponentov.
Počas uplynulého týždňa najväčší rival Ericssonu -- kanadská spoločnosť Nortel Networks znížila objem výnosov v tomto štvrťroku a pripojila sa tak k predchádzajúcim pesimistickým výhľadom, ktoré deklarovali Nokia, Lucent Technologies a Alcatel.
Prostredie na trhu je stále neisté a k dispozícii je iba veľmi málo signálov, že v krátkom čase dôjde k jeho stabilizácii, konštatuje sa doslova vo vyhlásení, ktoré včera publikovala švédska tlač.
Výkonný riaditeľ spoločnosti Kurt Hellström však dodal, že pozícia Ericssonu je stále silno konkurencieschopná a aj v tomto období patrí medzi najlikvidnejšie firmy v celom sektore. Máme dostatok zdrojov na reštrukturalizačný program, na základe ktorého sa Ericsson dostane k výraznejším ziskovým parametrom už počas roka 2003, uviedol doslova K. Hellström.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
12. august 2022 04:26