Slávny americký spisovateľ Kurt Vonnegut raz povedal: „Ak chcete naozaj zraniť svojich rodičov a nie ste práve homosexuál, najmenej, čo môžete urobiť, je stať sa umelcom. Nežartujem.“
Aj keď túto sarkastickú poznámku vyslovil už pred nejakým časom, nestráca na aktuálnosti ani dnes. Vo všeobecnosti v spoločnosti koluje názor, že umelci nežijú práve decentným životom a len ťažko si dokážu udržať stabilný príjem založený čisto na svojom umení. Tento stereotyp, vlastne ako všetky, je pravdou len spolovice. Trh s umením je ťažké bojisko, ale vyhrať nie je nemožné. Ak ste naozaj ten pravý.
Po vynáleze fotografie sa strhla debata, či má byť vnímaná ako umelecké dielo, alebo nie. Tak či onak, koncom devätnásteho storočia zorganizoval Alfred Stieglitz výstavu, ktorej súčasťou boli aj diela piktorialistických fotografov. Piktorializmus bol zrejme vôbec prvý umelecký smer vo fotografii. Snažil sa fotku priblížiť maľbe či grafike. Stieglitzovo rozhodnutie zaradiť tieto fotografie medzi ostatné vystavované exponáty spôsobilo, že fotografia sa stala široko akceptovaným odvetvím moderného umenia. A za 150 rokov existencie sa vyvinulo nespočetné množstvo rôznych fotožánrov.
Na dobrú fotografiu nepotrebujete tisícovú zrkadlovku a dva dni práce vo fotoshope. Stačí byť v správny čas na správnom mieste a ovládať aspoň základy toho, ako má fotografia vyzerať. Aby ste nabrali komplexné chápanie súčasného fotografického trhu, pozrite si 10 najdrahšie predaných fotografií v histórii.