Za posledné dve desaťročia sa rapídne zvýšil dopyt po „čistých“ energiách. Solárne panely, veterné elektrárne sa stávajú neodmysliteľnou súčasťou krajiny. Tým viac, ako vlády jednotlivých štátov hľadajú cestu ako znížiť objem emisií a produkovať energiu pomocou prostriedkov šetrných k životnému prostrediu.
Environmentálne hnutia už nájdeme takmer všade vo svete, čistá energia bola aj súčasťou americkej prezidentskej kampane a aj automobilky sa pomaly prispôsobujú požiadavkám na zelené technológie. Aj jadrová energia je neustále na vzostupe, napriek tomu, že príklady Fukušimy alebo Černobylu dvíha v tomto prípade varovný prst. Všetky tieto spôsoby získavania energie majú jediný cieľ – znížiť závislosť ľudstva na rope a zemnom plyne.
Snahy sú to síce pekné, ale ropa aj naďalej zostáva na prvom stupienku v rebríčku zdrojov energie. Je síce špinavá, neobnoviteľná a celkovo neefektívna pri výrobe energie a dokonca sa ukázalo, že je aj karcinogénna. Tak prečo ju vôbec používame? Po prvé je to užitočný produkt. Ropa sa totiž nepoužíva len na výrobu benzínu, či nafty, ale uplatnenie si nájde aj pri výrobe plastov, mazív, hnojív alebo asfaltu. Druhým dôvodom je spomínaný benzín a nafta, kúrenie bez plynu si tiež vieme predstaviť len ťažko.
Od začiatku dvadsiateho storočia je ropa neodmysliteľnou súčasťou spoločnosti a tak skoro sa to nezmení. Spoločnosti, ktoré sa zaoberajú ťažbou a spracovaním ropy sú totiž také obrovské, že ich zánik zo dňa na deň by mal nepredstaviteľné dôsledky. Nasledujúci rebríček ponúka desať najväčších svetových ropných spoločností podľa objemu dennej produkcie – meranom v miliónoch barelov za deň. Len pre ilustráciu, barel ropy sa momentálne vo svete hýbe na úrovni 105 až 115 dolárov za barel.