Desiatka lietadlových lodí, vyše 13 tisíc lietadiel a viac ako sto miliónov záložníkov. Aj tieto faktory robia z USA vojenskú veľmoc. Podľa rebríčka Global Firepower Index, ktorý mapuje veľké množstvo faktorov, sa za Spojenými Štátmi umiestnilo Rusko a Čína.
Rebríček mapuje 106 krajín a berie do úvahy až 50 rôznych faktorov ako napríklad rozpočet na armádu, dostupnú bojaschopnú silu (ľudské zdroje) a výbavu, teda lietadlá, lode či tanky. Rovnako berie do úvahy aj dostupnosť a využiteľnosť prírodných zdrojov.
Index mapuje iba kvantitatívne znaky bez kvalitatívnych znakov. To napríklad znamená, že hoci má Severná Kórea 78 ponoriek, neznamená to, že sú všetky plne funkčné a pripravené na boj. V skutočnosti je väčšina z nich zastaraná a flotilu tvoria ponorky typu Romeo s dieslovým motorom.
Podobne to je aj v prípade Slovenska, ktoré má podľa rebríčka 12 stíhačiek, pričom plne pripravená na okamžitý boj je iba jedna z nich. V úrovni ozbrojenia nás predbehli všetci naši susedia, Poľsko a Česká republika sa umiestnili dokonca v top 35ke. Podobnú vojenskú úroveň ako my má napríklad Bulharsko, Mongolsko či Irak. Spomedzi európskych krajín patríme medzi posledných.
Nasledujúci rebríček ukazuje 35 krajín s najvyšším bojovým potenciálom. Rebríček vedú Spojené štáty - ročne nalejú do armády asi 600 miliárd dolárov, čo je najviac na svete.
Ako je na tom Slovensko si môžete pozrieť vo fotogalérii.