mihál richterTASR/Štefan Puškáš
StoryEditor

Vláda nemá problém s dohodármi. Chce ľudí motivovať pracovať, tvrdí Richter

14.01.2017, 13:00
Autor:
TASRTASR
Ján Richter a Jozef Mihál rozoberali zmeny v Zákonníku práce, ktoré majú napríklad obmedziť dlhodobú prácu na dohodu.

Vláda nemá problém s dohodármi. Zmeny, ktoré pripravil rezort práce v novele zákona o sociálnych službách, však majú prispieť k tomu, aby boli ľudia viac motivovaní prijať prácu. V dnešnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to skonštatoval minister práce Ján Richter (Smer-SD).

Opozičný poslanec Jozef Mihál (SaS) sa však obáva, že firmy, ktoré potrebujú sezónnych pracovníkov, prídu o možnosť nájsť dostatok ľudí.

Jednou z najväčších zmien, ktoré má novela priniesť, je obmedzenie práce na dohodu pre evidovaných nezamestnaných na 40 dní v roku. "Tí, ktorí nemali záujem štandardne pracovať, budú mať ambíciu sa zamestnať," priblížil zámery novely Richter.

Uviedol, že vláda "nie je proti dohodárom", ktorých je približne 60 000. "Len problém je v tom, keď dohodár tri roky pôsobí na dohodu v jednej a tej istej firme," upozornil minister práce. Priblížil prípad, kedy sa takáto firma obráti na úrad práce s požiadavkou zaplniť voľné pracovné miesta.

"Úrad práce osloví človeka, ktorý v tej firme tri roky robí, pozná štruktúru, obsah práce a oni si ho nevyberú, ale naopak, predĺžia s ním dohodu na ďalšie obdobie. Je to nepochopiteľné a vzniká otázka, či je to všetko legálne," zdôvodnil Richter.

Exminister práce Mihál skonštatoval, že firmy si zvyknú na všetko, ale zmeny sú pre ne niekedy šokujúce. "Hovoril som s poľnohospodármi, ktorí majú ovocné sady a potrebujú krátkodobú pomoc pri zbere úrody. Využívali evidovaných nezamestnaných. Hoci ide o slabo platenú prácu, ale predsa ju zobrali. Oni sa obávajú, že pri takýchto zmenách budú mať problém nájsť ľudí, ktorí im úrodu v sadoch v lete pozbierajú," upozornil Mihál.

Rozumie tomu, že vláda chce novelou bojovať proti zneužívaniu dohôd a proti čiernej práci, len sa obáva toho, či tieto zmeny "nie sú prisilná káva". "Dohody budú obmedzené. Napríklad nebudú môcť evidovaní nezamestnaní pracovať na skrátené pracovné úväzky. Neviem, či je to dobrý nástroj," myslí si Mihál.

Novelu neplánuje podporiť v parlamente. Chce však o nej konštruktívne diskutovať a v 2. čítaní predložiť návrhy, ktorými by sa mohla vylepšiť. "Chcem hlasno argumentovať, aby sa zákon vylepšil a aby sme nezabili úplne možnosť zamestnať sa tým ľuďom, ktorí iné možnosti nemajú," dodal Mihál.

01 - Modified: 2023-04-03 22:00:00 - Feat.: - Title: Jozef Mihál: Nespravodlivé riešenia v dôchodkoch pribúdajú 02 - Modified: 2023-02-13 23:00:00 - Feat.: - Title: Jozef Mihál: Horšie podnikateľské prostredie, náš cieľ 03 - Modified: 2022-11-04 16:50:40 - Feat.: - Title: Ďuriš Nicholsonová o novej strane: Mihál pred pár dňami odišiel z SaS, aby bol v našom tíme 04 - Modified: 2022-10-18 05:04:16 - Feat.: - Title: Jozef Mihál: Rodičovské dôchodky sú nespravodlivé a protiústavné 05 - Modified: 2022-07-22 07:35:15 - Feat.: - Title: „Zložité až strach,“ hodnotí daňový bonus Jozef Mihál. Niektoré rodiny dostanú po novom menej
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. jún 2023 22:05