StoryEditor

Sila euru dlho nevydrží. Draghi ho pošle nadol

12.03.2014, 23:00
Je silná spoločná európska mena hrozbou pre ekonomiku eurozóny? Mala by ECB zasiahnuť? Čítajte Tému týždňa na Finwebe.

 

Spoločná európska mena má za sebou úspešné týždne. V pondelok bolo voči doláru dokonca najvyššie od novembra 2011. Silná však nemusí prospievať ekonomika. ECB ale aj napriek sile euro azostáva v klude. 

Pred silným eurom varoval aj nemecký automobilový priemysel. Jeho predstavitelia dokonca vyzvali ECB, aby začala konať na podporu ekonomiky eurozóny. Počas rastúceho kurzu eura sa totiž výrobcova v eurozóne ťažšie presadzujú so svojimi produktmi v zahraničí, lebo na trhoch s miestnymi menami ich ceny rastú. 

ECB sa však stále nevie dohodnúť na tom, ako oslabiť euro a aktuálny cyklus posilňovania voči doláru jej zjavne nevyhovuje. Avšak neexistuje konsenzus o tom, čo urobiť. A tak ECB nerobí nič, kým rastúca ekonomika UK a výhľad rastu úrokov ťahá prudko nahor libru, čo čiastočne pomáha aj euru. A keďže americká ekonomika aj v dôsledku zimy spomalila, dolár je slabší. Výsledkom sú niekoľkoročné maximá na eure, čo nevyhovuje hlavne periférii na čele s Francúzskom. ECB sa zatiaľ zmohla len na konštatovanie, že silné euro nie je dobré pre rast ekonomiky a inflácie.

Analytikov sme sa preto spýtali, čo je za rastom eura a či by mala proti nemu zasiahnuť ECB. 


Je silné euro odzrkadlením silnejúcej ekonomiky eurozóny? 


Kamil Boros
X-Trade Brokers

Z nášho pohľadu je to skôr odrazom najutiahnutejšej politiky centrálnej banky spomedzi popredných krajín. Kým v USA a Japonsku aktíva centrálnych bánk odzrkadľujúce objem meny vo finančnom sektore rastú, v Británii stagnujú, tak v Eurozóne klesajú. To, že ECB na poslednom zasadnutí odmietla aj napriek výrazne nižšej inflácii ako je inflačný cieľ pristúpiť k ďalšiemu uvoľňovaniu, euru pomohlo. Neočakávame však, že si euro dlho túto pozíciu udrží. A to z toho dôvodu, že tlak na ďalšie uvoľňovanie zo strany ECB je naďalej vysoký a očakávame, že skôr či neskôr k určitej forme uvoľňovania pristúpi. Naopak, v USA sa kvantiatívne uvoľňovanie znižuje, čo bude vzhľadom na očakávania jeho dlhšieho trvania zo strany niektorých obchodníkov pre dolár pozitívne.


Ivor Lehoťan
Capital Markets

Určite nie. Ak by bolo euro skutočne odzrkadlením sily eurozóny, muselo by byť podstatne nižšie. Silné euro je momentálne skôr výsledkom komentárov a aktivít centrálnych bánk. Kým americký Fed naďalej tlačí doláre, ECB vyčkáva a sleduje svoje makroekonomické predikcie, najmä čo sa inflácie týka. A keďže tá by mala podľa ECB vzrásť, nie je dôvod znižovať ďalej sadzby, ktoré by euro oslabili. Do hry však vo februári vstúpila aj Čínska centrálna banka, ktorá zamiešala vo svojich devízových rezervách. Centrálna banka chce okresať dolárové rezervy, ktoré sú aktuálne v objeme 3.82 bln., a navýšiť eurové rezervy. To tak držalo kurz eura v poslednom období taktiež hore. 


Je potrebné euro oslabiť? Čo by mala  ECB urobiť, aby oslabila euro? 


Kamil Boros
X-Trade Brokers

V žiadnom prípade nie je. Napríklad nemecká marka v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch prudko posilňovala voči drvivej väčšine svetových mien. A ekonomika a exporty aj napriek tomu dokázali rásť silným tempom. Takže oslabenie meny pre problémové krajiny popretkávame štrukturálnymi problémami nebude žiadnym všeliekom. A už vôbec nie vtedy, keď sú takéto krajiny súčasťou menovej únie. Predstavme si situáciu, že by mena oslabila a podporila by sa konkurencieschopnosť eurozóny ako celku. Kde by prišli noví investori, ktorí by sa snažili využiť výhodnejší kurz? Určite skôr do Nemecka ako na Slovensko, ako do Grécka či Portugalska. Problémové krajiny by na tom dokonca možno prerobili, pretože by museli dovážať suroviny, napríklad ropu, za vyššie ceny, pričom pozitívne efekty zo slabej meny by pre ne boli minimálne.

ECB necieľuje výmenný kurz eura, pokiaľ nie je hrozbou pre inflačnú stabilitu. V tomto smere zo strany ECB v dohľadnej dobe žiadna intervencia nehrozí. Dôvod disinflačných tlakov je v súčanosti doma - v slabej tvorbe úverov a slabom raste ekonomickej aktivity, a nie mimo eurozóny, intervencie na devízových trhoch docielia maximálne jednorázový posun v inflácii, trvalejší trend však vybudovať nedokážu. 


Ivor Lehoťan
Capital Markets


Takto silné euro nevyhovuje európskym exportérom. Predovšetkým globálny hráči trpia na silu spoločnej meny. Kurz eura nad 1.35 spôsobuje redukciu v tržbách spoločností v mnohých prípadoch aj o 5 percent. To je pre ich finančných manažérov podstatný problém. 

Špekuluje sa o tom, či ECB náhodou nezníži depozitnú sadzbu do mínusových hodnôt. To by euro mohlo poslať nadol a zároveň pomôcť európskej ekonomike. Banky by totiž boli nútené viac požičiavať a súkromný sektor by bol motivovaný k vyššej spotrebe a investíciám.

01 - Modified: 2006-02-23 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Nestlé vykázal rekordný zisk
01 - Modified: 2022-08-12 20:46:49 - Feat.: - Title: Akcie v USA vďaka správam o inflácii vzrástli, dolár posilnil a technologickým firmám sa darí 02 - Modified: 2022-08-12 06:36:58 - Feat.: - Title: Euro v piatok ráno stagnovalo a predávalo sa po 1,0321 USD 03 - Modified: 2022-07-26 17:02:12 - Feat.: - Title: Euro oslabuje kvôli obavám z ďalšieho obmedzovania dodávok ruského plynu 04 - Modified: 2022-07-20 13:43:06 - Feat.: - Title: Investorov znepokojuje blížiaca sa recesia, euro opäť klesá 05 - Modified: 2022-07-21 14:53:40 - Feat.: - Title: Ako ECB pristrihla euru v rozlete krídla
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/tema-tyzdna, menuAlias = tema-tyzdna, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
15. august 2022 09:29