Patrik TkáčPeter Mayer
StoryEditor

Číňania môžu získať polovicu v bankách J&T, rozhodla ECB

14.09.2017, 22:19
Autor:
fihfihmpmp
Čínska skupina, ktorá je šiestou najväčšou súkromnou spoločnosťou v krajine draka, sa usiluje o získanie polovičného podielu v J&T Finance Group.

Čínska skupina CEFC môže získať významnejší podiel v československej bankovej skupine J&T Finance Group, rozhodla Európska centrálna banka. Ide o prvý úradný krok, čaká sa ešte na schválenie od ďalších národných regulátorov.

"Môžem informáciu potvrdiť. Je to vynikajúci úspech, ale nebudeme to viac komentovať, pokiaľ nebude ukončený proces schvaľovania u všetkých regulátorov," povedal iDNES.cz hovorca CEFC Pavel Bednář. "Je to dôležitý prvý krok, dôležité rozhodnutie, ale k úspešnému dokončeniu celého procesu je potrebné počkať na schválenie od ďalších národných regulátorov," dodala hovorkyňa J&T Monika Veselá.

Rozhodovať budú národné centrálne banky

Čínska skupina, ktorá je šiestou najväčšou súkromnou spoločnosťou v krajine draka, sa usiluje o získanie polovičného podielu v J&T Finance Group.

O transakcii budú ešte rozhodovať centrálne banky v krajinách, kde finančná skupina pôsobí, teda na Slovensku, v Česku, v Chorvátsku, v Rusku a na Barbadose. Pod J&T spadajú štyri banky vrátane významnej investičnej banky a jednej z veľkých slovenských retailových bánk Poštovej banky.

V českom biznise už čínska skupina CEFC zanechala výrazný odtlačok nákupom podielov v mnohých firmách z rôznych odborov - získala napríklad futbalovú Slaviu, administratívny komplex Florentinum alebo podiel v pivovare Lobkowicz. Kúpila tiež strojársky podnik Žďas, časť cestovnej agentúry Invia.cz a podiel v leteckom dopravcovi Travel Service.

Partnerstvo a prepojenosť oboch skupín sa prehlbuje

Skupina doteraz drží tiež desaťpercentný podiel vo finančnej skupine J&T. Už vlani v marci sa dohodla na navýšení podielu na polovicu.

Vstup Číňanov do firmy by mal umožniť expanziu na nové trhy. Ako už skôr uviedol predseda predstavenstva skupiny Patrik Tkáč, ide o doposiaľ najvýznamnejšiu transakciu do skupiny, ktorá pôsobí v krajinách strednej a východnej Európy. Pobočka J&T banky by na základe vzájomnej spolupráce mala vzniknúť aj v Číne.

Súčasťou strategického partnerstva je aj rámcová dohoda o spolupráci J&T Finance Group s čínskou finančnou inštitúciou China Developement Bank v celkovej hodnote 800 miliónov eur na investície do vybraných projektov.

J&T Finance Group vznikla v roku 1995. Skupina sa zameriava na služby spojené s privátnym a retailovým bankovníctvom, správou majetku privátnych klientov a inštitúcií, investičným bankovníctvom a projektovým financovaním. Podniká predovšetkým na trhoch Slovenskej a Českej republiky, Chorvátska a Ruska.

01 - Modified: 2022-12-09 17:43:10 - Feat.: - Title: Si Ťin-pching označil arabské štáty za prirodzených partnerov Číny 02 - Modified: 2022-12-09 11:00:00 - Feat.: - Title: Reálna verzia neviditeľného plášťa z Harryho Pottera? Vďaka vynálezu študentov ťa kamery neodhalia 03 - Modified: 2022-12-09 08:44:52 - Feat.: - Title: Globálni ekonomickí lídri privítali zmenu prístupu Číny k ochoreniu COVID-19 04 - Modified: 2022-12-08 08:27:08 - Feat.: - Title: Čína sprevádzkovala ďalšiu časť plynovodu Sila Sibíri. Plyn bude z Ruska prúdiť do Šanghaja či Pekingu 05 - Modified: 2022-12-07 20:25:01 - Feat.: - Title: Si Ťin-pching pricestoval do Saudskej Arábie, témou má byť energetika
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
10. december 2022 00:44