Facebook
StoryEditor

Za výpadkom služieb nebol žiadny zlý úmysel, reaguje Facebook

05.10.2021, 19:30
Autor:
ČTKČTK
Technický problém postavil mimo prevádzky sociálnu sieť Facebook, sieť pre zdieľanie fotografií Instagram a komunikačnú aplikáciu WhatsApp.

Za chybnou zmenou konfigurácie, ktorá v pondelok spôsobila niekoľkohodinový výpadok služieb spoločnosti Facebook, nebol žiadny zlý úmysel alebo zámer.

Informoval o tom dnes americký internetový gigant, ktorý predtým neuviedol jasne, či bola zmena konfigurácie plánovaná, alebo či niekto schválne zasiahol do jeho serverov.

​Technický problém postavil mimo prevádzky sociálnu sieť Facebook, sieť pre zdieľanie fotografií Instagram a komunikačnú aplikáciu WhatsApp, ktoré všetky patria pod spoločnosť Facebook.

Spomínané a príbuzné aplikácie využíva 3,5 miliardy užívateľov. Mnohí z nich sa uchyľovali ku konkurenčným sociálnym sieťam, ako je Twitter alebo TikTok.

Incident ukázal potrebu väčšej konkurencie, uviedla dnes európska komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová na Twitteri.

"Na technologickom trhu potrebujeme alternatívy a možnosti voľby. Nesmieme sa spoliehať na niekoľko veľkých hráčov, či už je to ktokoľvek," napísala.

Pripomenula pravidlá fungovania digitálneho trhu a služieb, ktoré vlani prijala Európska komisia. Prevádzkovatelia internetových platforiem podľa nich ponesú väčšiu zodpovednosť za obsah príspevkov a budú musieť účinnejšie postupovať proti šíreniu nelegálnych textov či predaju nelegálneho tovaru.

Veľké technologické firmy budú zároveň pod hrozbou pokút musieť zmeniť doterajšiu prax často obmedzujúcu činnosť menších konkurentov.

24. máj 2022 05:40