Ceny zemného plynu tento rok vzrástli už o viac ako 800 percent. To so sebou nesie obavy z inflácie a tiež z toho, či bude v zime dostatok plynu na vykurovanie.
„Promptný trh v Európe v súčasnosti vykazuje vysokú cenovú nestálosť a dezorientuje odberateľa aj dodávateľa. To prináša riziko destabilizácie v celej regionálnej ekonomike," povedala Burmistrovová podľa agentúry Reuters. Promptný trh je trh k okamžitému dodaniu plynu, na rozdiel od dodávok dohodnutých dlho dopredu podľa dlhodobých zmlúv a stanovených cien.
Burmistrovová zopakovala, že Gazprom svoje dlhodobé záväzky plní. To potvrdili aj jeho najväčší európski klienti. „Dodávame plyn nad rámec dohodnutých zmlúv tam, kde je to technicky možné," zdôraznila šéfka exportnej divízie Gazpromu.
V súvislosti s výrazným cenovým kolísaním sa objavili dohady, že Rusko má na prudkom raste cien plynu podiel, pretože by tým ospravedlnilo rýchlejšie sprevádzkovanie plynovodu Nord Stream 2. Proti tomuto projektu sa totiž stavajú Spojené štáty a niektoré európske krajiny, podľa ktorých sa tým na zásobovaní plynom len zvýši závislosť Európy na Rusku. Moskva obvinenia opakovane odmietla.
Cena termínovaného kontraktu na zemný plyn pre európsky trh s dodaním v novembri v stredu v jednej chvíli vzrástla až o 40 percent a dostala sa nad 160 eur za megawatthodinu.
Klesať začala v ten istý deň popoludní, keď ruský prezident Vladimir Putin povedal, že Rusko je pripravené dodávky zemného plynu do Európy zvýšiť. Vo štvrtok sa ceny plynu stabilizovali, kontrakt s dodaním v novembri sa okolo poludnia predával zhruba za 100 eur za megawatthodinu. Pred rokom sa ale cena pohybovala okolo 15 eur/MWh.