Nord Stream 2 už dostavali, ale ešte nemá všetky povolenia na to, aby mohli prúdiť miliardy kubíkov plynu do Európy. Povedzme si, čo je to za projekt?
Ide o projekt ešte z 90. rokov. Už vtedy Gazprom spolu s európskymi partnermi kreslil možnosť prepravy plynu z Ruska cez Baltské more na sever Nemecka. Vychádzal z toho, že sa predikoval prudký nárast spotreby v Európe a Rusi vedeli, že budú odkrývať obrovské ložiská smerom na Arktídu. Medzitým sa situácia dosť zmenila v tom, že rast dopytu napokon nebol taký dramatický, ako predpokladali. Nám za posledných päť až desať rokov stagnuje a postupne sa s nástupom Vladimira Putina výrazne spolitizoval. Najviac po roku 2014, keď Rusi anektovali ukrajinský polostrov Krym a vojensky začali podporovať povstalcov vo východnom Donbase. Nord Stream 2 podpísal bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder a doslova pár mesiacov po skončení vo funkcii sa stal šéfom dozornej rady tohto projektu. To, samozrejme, vzbudzuje veľké otázniky, do akej miery bol proces schvaľovania transparentný a nekorupčný.
Aká je kapacita tohto potrubia a s čím je porovnateľná?
Spolu s Nord Stream 1 ide celkovo o štyri potrubia, ktoré z pobrežia Ruska privedú do Nemecka 110 miliárd kubíkov plynu. Na porovnanie, technická kapacita cez Ukrajinu do Európy je zhruba 130 miliárd kubíkov. Slovenský tranzitný systém od Užhorodu po rakúsku alebo českú hranicu má zase kapacitu na tranzit ruského plynu 70 miliárd a môže byť zvýšená o ďalších 10 miliárd.
Ide tomuto projektu naozaj o to, aby sa Rusi priamo dostali k svojim zákazníkom v Nemecku a obišli tým tranzitné poplatky, ktoré musia platiť Slovákom, Čechom alebo Ukrajincom?
To je oficiálna verzia, ktorú nám vtĺkajú do hlavy obidve strany už niekoľko rokov. Ale fakty sú iné. Nord Stream 2 nie je určený len na dodávky plynu do Nemecka. Jeho podstatná časť buď ďalej tranzitovaná na Česko, Slovensko, Rakúsko a do Talianska. Je to vlastne tá istá surovina, ktorá teraz prúdi cez...
Zostáva vám 85% na dočítanie.