Dreamstime
StoryEditor

V Belgicku zadržali 112 slovenských kamiónov, vodiči sa sťažovali na zlé životné podmienky

20.11.2017, 12:31
Autor:
TASRTASR
Išlo o kontrolu so zameraním na prepravnú spoločnosť zo Zeebrugge, ktorá využívala slovenského subdodávateľa.

Najmenej 112 slovenských nákladných vozidiel bolo zadržaných v Belgicku počas koordinovanej akcie federálnych úradov a sociálnej inšpekcie v boji proti sociálnemu dampingu. K akcii došlo v obchodnom areáli v prístavnom meste Zeebrugge, informovala v pondelok tlačová agentúra Belga. 

Informáciu ešte v nedeľu večer potvrdil belgickým médiám zástupca Úradu práce z Gentu Filiep De Ketelaere, ktorý má na starosti provinciu západné Flámsko.

Zamestnávajú Rumunov

Podľa prvých dostupných informácií išlo o kontrolu so zameraním na prepravnú spoločnosť zo Zeebrugge, ktorá využívala slovenského subdodávateľa - firmu Slovak East Leasing zamestnávajúcu ako vodičov občanov Rumunska. Zadržaní vodiči už boli vypočutí vyšetrovateľom.

Práve rumunskí šoféri údajne požiadali úrady o intervenciu. Ich hlavným dôvodom je nespokojnosť s pracovnými a životnými podmienkami.

Socialistická odborová organizácia BTB-ABVV v tejto súvislosti potvrdila, že pozornosť federálnych úradov sa zamerala hlavne na spoločnosť North Sea Express (NSE), ktorá má sídlo v prístave Zeebrugge.

Ide o schránkovú firmu

Firma East Transport and Leasing, ktorej kamióny zadržala belgická polícia v meste Zeebrugge, je schránková firma so sídlom na Slovensku. Spoločníkom tejto schránkovej firmy je belgický občan. V reakcii na to upozorňuje Združenie cestných dopravcov Česmad Slovakia.

"Firma zamestnáva rumunských vodičov a pravdepodobne nespĺňa podmienky podnikania na území Slovenskej republiky. Naše združenie sa ostro dištancuje od takýchto "akože" dopravcov. Vyzývame slovenské kompetentné orgány, aby uvedenú situáciu riešili, pretože vrhá zlé svetlo na našich poctivých dopravcov," konštatovala v stanovisku hovorkyňa Česmadu Martina Baumann.

Združenie podľa nej zároveň vyzýva slovenských vodičov, ktorí pracujú pre takéto schránkové firmy, aby sa vrátili. "My na Slovensku im vieme ponúknuť minimálne rovnaké, ak nie lepšie podmienky, ako majú tam," dodala hovorkyňa.

01 - Modified: 2022-10-23 10:01:34 - Feat.: - Title: V roku 2035 budú mať kamióny na vodík a elektrinu 80 percent trhu, uvádza štúdia 02 - Modified: 2022-05-17 13:46:50 - Feat.: - Title: Pri Žiline sa zrazili kamióny, tvoria sa rozsiahle kolóny 03 - Modified: 2022-05-05 19:57:02 - Feat.: - Title: Železný vojvoda Fernando Álvarez de Toledo: Krajinu čistil od kacírov tak, že si sám vyslúžil povesť diabla 04 - Modified: 2022-05-03 17:23:40 - Feat.: - Title: Tovar máme dostať z kamiónov na vlaky, deje sa však presný opak. Rušňovodiči vytrúbili Bratislavu 05 - Modified: 2022-04-15 18:25:06 - Feat.: - Title: Obavy z leteckej dane. Ako nové poplatky ovplyvnia Slovákov? (otázky a odpovede)
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
30. marec 2023 22:03