Reuters
StoryEditor

Von der Leyenová: Poľsko nedostane peniaze z fondu obnovy, ak nezruší reformy súdnictva

30.10.2021, 18:01
Autor:
TASRTASR
Varšava by mala z fondu obnovy dostať približne 58 miliárd eur v podobe grantov a úverov, ktoré chce využiť napríklad na modernizáciu cestnej infraštruktúry, škôl a nemocníc.

Poľsko nedostane peniaze z európskeho fondu obnovy určeného na zotavenie sa z pandémie nového koronavírusu, ak nezruší sporné justičné reformy, ktoré podľa Únie oslabujú nezávislosť tamojšieho súdnictva.

Uviedla to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v rozhovore pre sobotňajšie vydanie novín Augsburger Allgemeine.

​Varšava by mala z fondu obnovy dostať približne 58 miliárd eur v podobe grantov a úverov, ktoré chce využiť napríklad na modernizáciu cestnej infraštruktúry, škôl a nemocníc.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki tento týždeň varoval pred razantnou reakciou zo strany Varšavy, ak sa EÚ pokúsi Poľsku zablokovať financie z fondu obnovy.

Von der Leyenová v sobotňajšom rozhovore zopakovala, že pre čerpanie prostriedkov z tohto fondu boli stanovené jasné podmienky pre všetky členské štáty Únie.

"Tieto investície sú k dispozícii len v prípade realizácie reforiem, a tie sú špecifikované v konkrétnych odporúčaniach pre každú krajinu," uviedla šéfka EK.

"V prípade Poľska už roky platí reformná požiadavka na obnovenie nezávislosti súdnictva".

Dlhodobý spor medzi Varšavou a Bruselom sa v súčasnosti sústreďuje hlavne na fungovanie tzv. disciplinárnej komory poľského Najvyššieho súdu, ktorá má právomoc dohliadať na činnosť sudcov, rušiť ich imunitu, znižovať im platy a začať voči nim disciplinárne konania.

Podľa EÚ tento orgán narúša nezávislosť a nestrannosť sudcov, a tým aj európske právo.

Súdny dvor Únie so sídlom v Luxemburgu v stredu rozhodol, že Poľsko musí platiť denné penále vo výške milión eur, pokým nepozastaví platnosť zákonov umožňujúcich fungovanie disciplinárnej komory.

Podľa kritikov je činnosť tohto orgánu, ktorý v vznikol v roku 2017, spolitizovaná v prospech poľskej vládnucej garnitúry. Varšava tvrdí, že disciplinárna komora má spolu s ďalšími súdnymi reformami uľahčiť boj proti korupcii a reliktom komunizmu v justícii.

01 - Modified: 2023-05-29 11:31:06 - Feat.: - Title: Poľský prezident podpíše zákon posudzujúci vplyv Ruska, ktorý kritizuje opozícia 02 - Modified: 2023-05-29 06:48:57 - Feat.: - Title: Na poľsko-bieloruských hraniciach uviazli migranti s deťmi 03 - Modified: 2023-05-28 21:29:13 - Feat.: - Title: Túra v poľských Tatrách sa skončila smrťou nevhodne oblečeného a obutého turistu 04 - Modified: 2023-05-28 11:44:02 - Feat.: - Title: Slovenská vedkyňa sa stala veliteľkou simulovanej vesmírnej misie s paraastronautom 05 - Modified: 2023-05-26 06:36:28 - Feat.: - Title: Rodičia v Poľsku nechali synom odkaz a zmizli. Stopy podivného prípadu vedú na Slovensko
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. máj 2023 16:31