Reuters
StoryEditor

Kľúčová dohoda. Únia a USA vyriešili dlhotrvajúci spor o clá na hliník a oceľ, ktoré zaviedol Trump

30.10.2021, 18:38
Autor:
ČTKČTK
Vyššie objemy dovozu budú podliehať clu, ale určité oceliarske produkty, ktoré v minulom roku získali výnimky z amerických ciel, by sa mohli dovážať bezcolne nad rámec kvót.

Spojené štáty a Európska únia sa dohodli na vyriešení dlhotrvajúceho obchodného sporu ohľadom amerických ciel na oceľ a hliník. Oznámila to dnes americká ministerka obchodu Gina Raimondová.

Podarilo sa tak zabrániť rastu odvetných únijných ciel na americké výrobky. Spor začal v roku 2018 vtedajší americký prezident Donald Trump, ktorý zaviedol clá na dovoz ocele a hliníka z Únie a z množstva ďalších štátov.

Raimondová uviedla, že dohoda zachováva americké clá na oceľ a hliník zavedené Trumpom podľa odseku 232 zákona o obchodnej expanzii z roku 1962.

Zároveň ale umožní vstup obmedzeného množstva výrobkov z Únie do Spojených štátov a pomôže obom ekonomikám čeliť spoločnému problému, ktorým je globálna nadmerná kapacita dodávok prevažne z Číny.

Agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje uviedla, že dohoda umožní krajinám Únie vyvážať do Spojených štátov ročne 3,3 milióna ton ocele bez cla, a to v rámci systému colných kvót.

Vyššie objemy dovozu budú podliehať clu, ale určité oceliarske produkty, ktoré v minulom roku získali výnimky z amerických ciel, by sa mohli dovážať bezcolne nad rámec kvót.

Vrátane výnimiek by tak v budúcom roku bol od cla oslobodený dovoz 4,3 milióna ton ocele. Technicky tak dohoda necháva v platnosti americké clá na oceľ 25 percent a na hliník desať percent zavedených z dôvodu národnej bezpečnosti.

01 - Modified: 2023-03-29 13:20:15 - Feat.: - Title: Jadrový ping-pong medzi Ruskom a USA. Už ani Moskva neposkytuje informácie o svojom arzenáli 02 - Modified: 2023-03-29 13:39:42 - Feat.: - Title: Švajčiarska banka Credit Suisse stále pomáha bohatým Američanom vyhýbať sa daniam 03 - Modified: 2023-03-29 07:38:49 - Feat.: - Title: Americký výrobca elektromobilov Lucid prepustí 1300 ľudí, teda zhruba 18 percent pracovnej sily 04 - Modified: 2023-03-28 17:51:13 - Feat.: - Title: USA podporili myšlienku špeciálneho tribunálu pre Rusko. Súdil by ho za agresiu voči Ukrajine 05 - Modified: 2023-03-28 18:14:45 - Feat.: - Title: USA reagujú na ruské pozastavenie jadrovej zmluvy. Prestanú zdieľať údaje o svojom arzenáli s Moskvou
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. marec 2023 16:25