TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Počet ľudí bez práce v EÚ klesá. Najnižšia nezamestnanosť je v Česku

03.11.2021, 11:11
Autor:
jfjfČTKČTK
Podľa Eurostatu sa nezamestnanosť na Slovensku v septembri nachádzala na úrovni 6,3 percenta.

Miera nezamestnanosti v krajinách Európskej únie v septembri podľa sezónne prepočítaných údajov klesla na 6,7 ​​percenta z augustovej hodnoty 6,9 percenta.

Vo svojej predbežnej správe to dnes uviedol štatistický úrad Eurostat. Zo všetkých unijných krajín bola najnižšia miera nezamestnanosti v Českej republike, kde predstavovala 2,6 percenta.

Nezamestnanosť klesla aj na Slovensku

V krajinách eurozóny klesla na 7,4 percenta zo 7,5 percenta v predchádzajúcom mesiaci. Na Slovensku celková miera nezamestnanosti v septembri predstavovala 6,3 percenta. V porovnaní s minuloročným septembrom, kedy nezamestnanosť na Slovensku dosiahla úroveň 7,1 percenta, ide o pokles na úrovni 0,8 percentuálneho bodu.

Podľa údajov Eurostatu je u nás nezamestnaných 171-tisíc ľudí. V rovnakom období minulého roka bolo na Slovensku celkovo nezamestnaných 192-tisíc ľudí.

Údaj za august Eurostat po spresnení dát upravil smerom nahor. Pôvodne uvádzal, že augustová nezamestnanosť v EÚ predstavovala 6,8 percenta.

Tento rok je situácia vďaka zmierneniu pandémie priaznivejšia ako pred rokom. Vlani v septembri miera nezamestnanosti v EÚ predstavovala 7,7 percenta a v krajinách platiacich eurom 8,6 percenta.

Nezamestnanosť u mladých ľudí

Eurostat odhaduje, že v septembri bolo v celej EÚ bez práce 14,324 milióna ľudí, z čoho 12,079 milióna pripadalo na eurozónu. V porovnaní s augustom sa ich počet v EÚ znížil o 306-tisíc, v eurozóne potom o 255-tisíc.

V porovnaní s minuloročným septembrom je v EÚ bez práce o 2,054 milióna ľudí menej, zatiaľ čo nezamestnaných v eurozóne za rok ubudlo o 1,919 milióna.

Vysoká aj naďalej zostáva nezamestnanosť medzi mladými ľuďmi do 25 rokov. V EÚ jej miera klesla na 15,9 percenta z augustových 16,1 percenta, v eurozóne potom na 16,0 z predchádzajúcich 16,3 percenta. V reálnych číslach to znamená, že v EÚ bolo v septembri bez práce 2,815 milióna mladých, v eurozóne potom 2,307 milióna.

Eurostat vo svojich výpočtoch vychádza zo všeobecne používanej štandardnej definície nezamestnanosti Medzinárodnej organizácie práce. Tá počíta medzi nezamestnaných tých, ktorí si v posledných štyroch týždňoch aktívne hľadali prácu a sú schopní nastúpiť v najbližších dvoch týždňoch.

19. máj 2022 13:04