Reuters
StoryEditor

Zhoršujúca sa pandemická situácia hýbe s cenami ropy. Surovina zaznamenala výrazný pokles

26.11.2021, 07:04
Autor:
TASRTASR
Trhy reagujú na obavy z rastu zásob ropy vo svete.

Ceny ropy zaznamenali v piatok pokles o viac než dva americké doláre, pričom cena Brentu klesla k hranici 80 dolárov za barel (159 litrov).

Náladu na trhoch ovplyvnili obavy z výrazného rastu zásob vo svete v nasledujúcich mesiacoch v prípade, že najväčší dovozcovia uvoľnia ropu zo strategických zásob, keďže v dôsledku zhoršujúcej sa pandemickej situácie sa očakáva pokles dopytu.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v januári tak pokračuje v poklese už tretí deň po sebe, pričom do 7:12 SEČ dosiahla 80,15 dolára (71,42 eura) za barel.

V porovnaní s predchádzajúcim obchodovaním to znamená pokles o 2,07 dolára, teda o 2,52 percenta. Cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla 75,92 dolára za barel. Oproti predchádzajúcemu obchodovaniu zo stredy 24. novembra to predstavuje pokles o 2,47 dolára alebo 3,15 percenta.

Vo štvrtok sa v USA pre sviatok Dňa vďakyvzdania neobchodovalo. Americký prezident Joe Biden v utorok informoval, že nariadil, aby USA v koordinácii s ďalšími kľúčovými dovozcami ropy vrátane Číny, Indie a Japonska uvoľnili zo svojich strategických rezerv milióny barelov ropy s cieľom znížiť ceny pohonných látok.

Takýto vývoj môže v najbližších mesiacoch podľa zdroja z Organizácie krajín vyvážajúcich ropu výrazne zvýšiť objem zásob na trhu. Očakáva sa, že v decembri by prebytok ropy na trhu mohol predstavovať 400-tisíc barelov denne, v januári by mohol vzrásť na 2,3 milióna a vo februári na 3,7 milióna barelov denne, ak dovozcovia svoje plány zrealizujú, informoval zdroj z OPEC.

21. máj 2022 07:38