Reuters
StoryEditor

Ceny ropy sa neustále prepadávajú. V tomto týždni zhruba o 10 dolárov

27.11.2021, 14:00
Autor:
TASRTASR
Ide o najvýraznejší pokles ceny ropy za posledný rok a pol.

Ceny ropy sa na záver obchodovania v tomto týždni prepadli zhruba o 10 dolárov, čo predstavuje najvýraznejší pokles za viac než 1,5 roka. Cena ropy Brent uzatvorila piatkové obchodovanie pod úrovňou 73 dolárov za barel (159 litrov) a cena americkej WTI sa prepadla k hranici 68 dolárov za barel.

Prepad na trhoch spôsobil nový variant koronavírusu, ktorý zaznamenali v Juhoafrickej republike a okolitých štátoch, objavil sa však aj v Hongkongu a medzičasom v niektorých európskych krajinách. Nový variant označený ako omikron prudko zvýšil neistotu na trhoch, keďže už pri variante delta sa v súčasnosti zhoršuje pandemická situácia, najmä v Európe.

Nový variant by situáciu mohol skomplikovať ešte výraznejšie, čo sa odrazí na dopyte po rope.
Omikron zasahuje aj do plánov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a ďalších producentov, ktorí spolu tvoria zoskupenie OPEC+.

Tí doteraz v rámci dohody postupne zvyšovali ťažbu, súčasná situácia ich však môže donútiť túto politiku zmeniť. Trhy preto čakajú na vývoj v budúcom týždni, keď má OPEC+ naplánované zasadnutie.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v januári klesla v závere piatkového obchodovania o 9,50 USD (11,6 percent) a obchodovanie uzatvorila na úrovni 72,72 dolárov (64,41 eura) za barel.

ro

​Cena americkej ľahkej ropy WTI uzatvorila piatkové obchodovanie na úrovni 68,15 dolárov za barel. V porovnaní s predchádzajúcim obchodovaním to predstavuje pokles o 10,24 USD alebo 13,06 percent.

V obidvoch prípadoch je to najprudší pokles od apríla 2020. Za celý týždeň zaznamenala cena ropy Brent pokles o viac než 8 percent a cena WTI o vyše 10,4 percent. Aj pokles za celý týždeň je najprudší od apríla 2020.

Ako uviedol analytik Craig Erlam zo spoločnosti OANDA, trhy sa najviac obávajú toho, že omikron by mohol byť odolný voči vakcínam. V takom prípade by to bola tvrdá rana pre krajiny, ktoré v súčasnosti ťažia z rozsiahlej vakcinácie.

21. máj 2022 07:36